Ugunsgrēkā sadeg Dziesmu un deju svētkiem iesāktie audēju darbi

Pirmajā adventē nelaime piemeklējusi Strazdes lietišķās mākslas – audēju kolektīvu, kas ir senākais Talsu novadā. Uguns izpostījis kolektīva telpas jeb, kā saka pašas audējas, viņu “aužammāju”. Visas stelles gan palika veselas un šodien vietējie Strazdes ļaudis talkā tās palīdzēja pārnest uz citām pagaidu mājām. Audējas priecājas, ka visi dzīvi un veseli, taču sirds sāpot par darbiem, kas bija iesākti nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem.

Strazde, ko pirmssvētku laikā mēdz dēvēt par rūķu ciemu, jau šobrīd saposta svētkiem. Baltais sniegs rada gaišu noskaņu, taču lielā egle šonedēļ tiks iedegta pavisam klusi, jo vietējos pārsteigušas negaidītas rūpes. Šorīt viņi pulcējās talkai – 11 audēju stelles uguns nav sadedzinājusi, taču tās ar steigu no ēkas jāiznes.

Audēju telpas līdzinājās mājīgam namiņam, šobrīd viss nopostīts. Senākās stelles šeit ir no 1800.gada. Visas tiek izjauktas pa daļām un nestas ārā, kur tās, cik iespējams, talcinieki nomazgā no sodrējiem. Tikmēr audējas seko līdzi, lai nesajūk steļļu daļas, tās vēlāk kopā saliekamas. 

Pilnīgi bez visiem materiāliem, gatavajiem un iesāktajiem darbiem palikušas tieši divas gados vecākās kundzes – Strazdes goda audējas. Pārdzīvojumu un cienījamā gadu skaita dēļ viņas talkā nepiedalījās. “Man dakteris saka, ka jāiet gulēt, man jāmieg ciet, bet es nevaru! Es nevaru! Labi, ka es vēl neesmu redzējusi ne tos melnos caurumus, ne tur to visu,” saka Biruta Spalvēna, audēja.

Uguns sabojājis visu iedzīvi, tāpēc audējas cer, ka varbūt kāds varētu palīdzēt ar plauktiem, groziem, krēsliem un citām mantām. Viņas jau nolēmušas, ka audējas, kam vēl palikušas spoles, tās liks “kopējā katlā” un aust varēs visas. Bet, iespējams, mājās palikušie darbi nonāks labdarības izsolē. Tikmēr Dziesmu un deju svētkiem iesāktie darbi izpostīti. “Ņēmām senatnīgo segu variantus ar etniskajiem rakstiem, bet modernizēti. Gribējām pārsteigumu uz Dziesmusvētku atlases izstādi. Ka mums būtu kaut kas citādāks bez tā, ko ikdienā jau darījām. Jādomā kaut kas cits, bet uz Dziesmu svētkiem mēs brauksim,” uzsver Inga Dombrovska, audēju kolektīva dalībniece.

Savu “aužammāju” zaudēja ne tikai audējas, bet divām ģimenēm izpostīta dzīvesvieta un vietējie palikuši bez vienīgā pārtikas veikala, kas ciemam ļoti svarīgs, jo tuvākais vismaz sešu kilometru attālumā. Bez mājām palikušajām ģimenēm pašvaldība nodrošinājusi dzīvesvietu, tā meklēs risinājumus, ko darīt ar nodegušo ēku. “Šobrīd ir jāatrisina primārais, jāsaglābj ēka, lai vismaz sniegi un lieti netiktu iekšā. Jāmēģina tikt pie pagaidu jumta, kas ir brezents, plēve vai kas cits,” uzsver Ģirts Kalnbirze, Strazdes pagasta pārvaldes vadītājs.

Atbildīgie dienesti veiks izmeklēšanu, lai saprastu, kas izraisīja ugunsgrēku. Naktī uz pirmdienu nopostītā ēka ir daļa no Strazdes muižas kompleksa. Šis ir jau trešais senais nams, kas pēdējos 12 gados nodedzis. 


#SIF_NVZ2022