Ugunsgrēks kaļķakmens miltu ražotnē. Uzņēmumā nezina, vai spēs atgūties

Vairāk nekā 30 ugunsdzēsēju glābēju, septiņas autocisternas, divas autokāpnes un glābšanas auto – tik Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) spēku tika iesaistīti paaugstinātas bīstamības ugunsgrēka dzēšanā vakar pēcpusdienā. Dega Saldus novadā esošā kaļķakmens miltu ražotne. Darbi nelaimes vietā tika pabeigti pēc 10 stundām. Uzņēmuma pārstāvji vēl nezina, vai pēc šīs nelaimes uzņēmumam izdosies atgūties. 

Lielos, melnos dūmu mutuļus, kas 5. septembra pēcpusdienā pacēlās augstu virs Saldus novada Novadnieku pagastā esošās kaļķakmens miltu ražotnes, varēja redzēt iztālēm. Vistuvāk šai vietai ir vairākas nelielas privātmājas. Sarmītes Petkevičas kundze tai brīdī dārzā rakusi kartupeļus. “Bija vairāki stipri trokšņi. Un tādi mutuļi vēlās melni. Nevarēju nomierināties. Visu laiku trīcēju, domāju. Vēl skatos, mašīnas brauc viena pakaļ otrai un ātrie brauc.”

Savukārt Andris Līdaks tai brīdī mājai licis durvis. Viņš saka labus vārdus par visu iesaistīto dienestu ātru un operatīvu rīcību, jo tā izdevies nosargāt līdzās esošu vēl vienu ēku. Tā kā Andris dzīvo uz nelielas ieliņas, pa kuru arī varēja piekļut nelaimes vietai, viņš skarbus vārdus velta tiem, kas brauc tuvāk noskatīties uz citu nelaimi. “Mīļie cilvēciņi, tie, kas grib kaut ko redzēt, padomājiet to, ka citi grib strādāt un netraucēt. Vienkārši 30. gadu esmu kā zemessargs. Sanāca dusmas, uzvilku formas jaciņu un bloķēju ceļu, lai cilvēki nelien, netraucē citiem strādāt.”

Ugunsdzēsējiem ierodoties notikuma vietā, bija redzama ne tikai degšana, no cisternām noplūda arī gāze, ik pa laikam notika lokālas eksplozijas. Ugunsgrēku dzēst bija bīstami un grūti, vēl 5. septembra vakarā ap desmitiem to nebija izdevies lokalizēt. VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Kristaps Kolbergs: “Noplūde tieši no cisternām, no bojātajiem pievada šļūtenēm, vadiem. Ūdensapgāde šajā vietā ir apgrūtināta, tuvākās ūdens ņemšanas vietas ir izsīkuma jau robežās, bet mēs esam šobrīd nodrošinājuši cilpveida ūdens padevi, tātad to pašu ūdeni, ko mēs lietojam dzēšanai, mēs arī vēlāk savācam un atkal laižam. Nu pa apli, ja tā var teikt. Un tādā veidā mēs nodrošinām šīs cisternas atdzesēšanu.”

Liesmu izplatīšanos izdevās ierobežot vien 20 minūtes pēc pusnakts, bet darbs notikuma vietā noslēdzās ap pustrijiem naktī. Kopējā degšanas platība bija 790 m2. Vakarvakarā Saldus novada domes priekšsēdētājs Māris Zusts sacīja, ka pēc situācijas apzināšanas lemts nesasaukt civilās aizsardzības komisijas sanāksmi. Bet apzināts, kas tobrīd ir nepieciešamākais. “No pašvaldības puses mēs sakārtojām siltu ēdienu, lai glābēji varētu ieturēt maltīti un turpināt strādāt.”

Uzņēmuma pārstāvis stāsta, ka ar gāzi tiek žāvēts kaļķakmens, pēc tam tas tiek samalts. Jau šobrīd uzņēmumam nav klājies viegli. Tā darbību ietekmējusi gan pandēmija, gan Krievijas karš Ukrainā un augstās energoresursu cenas. Vai izdosies atgūties no šiem zaudējumiem, uzņēmuma pārstāvis vēl neprognozē. SIA “Sātiņi LM” valdes loceklis Uldis Spēlmanis: “Cilvēki nav cietuši, tas ir labākais, kas ir noticis. Zaudējumi tiks aprēķināti, saprasti, cik lieli un cik ātrā laikā to var novērst. Nostrādāja kaut kādi drošības vārstuļi, bet smalkāka informācija – tur ir darbs ekspertiem, lai izskaidro, kur ir radies iemesls, kāpēc tā ir noticis.”

Uzņēmums “Sātiņi-LM” izveidots 2006. gadā uz bijušās Brocēnu cementa un šīfera rūpnīcas kaļķakmens pārstrādes bāzes. Kaļķakmens miltu ražošana praktiski nav pārtraukta kopš 1964. gada – liecina ieraksts uzņēmuma mājaslapā.