Ukrainas kara bēgļu ģimenes dala kopmītnes ar studentiem

Vairums pašvaldību Latvijā kara bēgļiem no Ukrainas kā mītnes vietas ir ierādījuši skolu internātus vai studentu dienesta viesnīcas. Ja vēl sākotnēji, sākoties karam, kad kovida ierobežojumu dēļ mācības notika attālināti, gultas vietas pietika visiem, gaidot jauno mācību gadu, tas tā var nebūt. Tāda situācija var izveidoties Ventspilī, kur jau šobrīd bēgļus no kara skartās Ukrainas vairs nepieņem. 

Šobrīd Ventspilī reģistrēti 605 no Ukrainas iebraukušie civiliedzīvotāji. Iespējams, ukraiņu ir vairāk, jo kāds pilsētā uzturas arī caurbraucot vai uz īsu brīdi. No reģistrētajiem vairāk nekā puse apmetušies īrētos dzīvokļos vai pie draugiem un radiem, bet pārējiem Ventspils pašvaldība ierādījusi naktsmājas Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā, kur sadzīve jādala ar studentiem. Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš: “Gan mūsu studenti, gan kolēģi ir ļoti saprotoši. Ir patīkami, ka šie Ukrainas civiliedzīvotāji sveicinās jau latviešu valodā un ir pateicīgi, ka var šeit dzīvot.”

Studentu kopmītnes izmanto gan tehnikuma, gan augstskolas jaunieši un sadzīves jautājumi jārisina kopīgi. Visgarākās rindas veidojas veļas telpā, kur pieraksts var būt pat pēc pusnakts, jo ģimenēm ar bērniem veļas daudz. “Kad atnāc mazgāt pēc sava pieraksta, citi vēl nav paspējuši, jo mūsu ir daudz. Grafiks ir nobīdījies un viss aizkavējas. Ir arī tā, ka visiem ledusskapī vietas nepietiek, ” saka ukrainiete no Harkivas Žanna Zemenko.

Darba dienās Ventspils Augstskolas studentu viesnīcas gaiteņi ir klusi, jo vairāk nekā puse Ukrainas bēgļu jau atraduši darbu. Darja un Arina šorīt aizgulējās un neatrodas bērnu vasaras nometnē, viņu mammas strādā un bērnus pieskata vecmāmiņas.

Ukraiņu koordinatore Ventspilī informē, ka šobrīd te izmitināti 244 Ukrainas iedzīvotāji. Ukrainas civiliedzīvotāju koordinatore Ventspilī Irina Hubarčuk: “Diemžēl pieplūdums no Harkivas un Doņeckas reģioniem turpinās. Pārsvarā viņi ierodas caur Krievijas robežām. Vairumā gadījumu tās ir ģimenes ar bērniem.”

Ventspilī - tāpat kā Rīgā - pašvaldības ierādītās naktsmītnes jau ir aizņemtas. Gultasvietas tiek piedāvātas vien tad, ja kāds aizbrauc. Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Aigo Gūtmanis: “Nav jau aiz kalniem 1. septembris. Atgriezīsies studenti un zināms, ka augstskolas kopmītnēs dzīvo arī tehnikuma un mūzikas skolas audzēkņi. Lielāku skaitu noteikti nevarēs ņemt, ar tiem 250 būs jārēķinās.”

Ventstpils Augstskolas dienesta viesnīcā ir kopumā 600 vietu, studentiem un skolēniem rezervētas ap 400. Sākoties mācību gadam, iespējams, daļa bēgļu ģimeņu, kurās ir skolēni un studenti, dosies atpakaļ uz Ukrainu, līdz ar to atkal atbrīvosies vieta citiem ukraiņiem, kas, kā piebilst pašvaldībā, šobrīd ir vienīgā iespēja uzņemt vēl kādu.  


#SIF_NVZ2022