Ukrainas premjerministrs pateicas Latvijai par nelokāmo solidaritāti

Latvija turpinās atbalstīt Ukrainu līdz tās uzvarai. Tā šodien Ukrainas premjerministra Denisa Šmihaļa vizītes laikā pauda valsts augstākās amatpersonas. Kopējais Latvijas atbalsts Ukrainai šogad sasniegs 850 miljoni eiro. Līdz ar aprīļa militārā atbalsta pakotnes izziņošanu kopējais militārais atbalsts sasniegs 392 miljonus eiro. 

Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals ir ieradies Rīgā savai valstij grūtā brīdī, kad trūkst atbalsta no rietumiem, bet Latvijas atbalsts nav zudis nevienu brīdi. Šmihaļs amatā ir no 2020. gada, visu kara laiku. Ekonomiskā sadarbība ir viena no tēmām, kas tiek apspriestas visaktīvāk.

Šogad Latvijas valdības atbalsts Ukrainai pārsniegs 200 miljonus eiro, bet militārais atbalsts būs aptuveni 0,25% no Latvijas iekšzemes kopprodukta jeb aptuveni 112 miljoni eiro. Ministru prezidente Evika Siliņa: “Latvija ir apņēmības pilna atbalstīt Ukrainu arī turpmāk. Šajā mēnesī ir paredzēta jau nākamā militārā palīdzības pakotne Ukrainai. Mēs esam paredzējuši ziedot gan materiāltehniskos līdzekļus, gan bruņojumu un arī munīciju, kas vēl ir mūsu rīcībā. Īpaši munīcija ir ļoti svarīga Ukrainai. To mēs pārrunājām šodien arī ar Ukrainas premjerministru. Sprāgstvielas, ieroči, transporti, individuālais un atbalsta ekipējums.”

Preses konferencē medijiem Evika Siliņa norādīja, ka paralēli sadarbībā ar Ukrainu un Latvijas uzņēmumiem tiek strādāts arī pie dronu atbalsta koalīcijas, lai attīstītu dronu ražošanas industriju Latvijā. Tos Ukrainai viena miljona eiro vērtībā paredzēts piegādāt jau tuvākajā laikā. Kopumā Latvija šogad plāno atvēlēt vismaz 10 miljonus eiro dronu iegādei. Siliņa: “Droni pārbaudīti, Ukrainas kolēģi tos atzinuši par labu esam kaujā. Arī to kvalitāte atbilst viņu prasībām, tāpēc ir ļoti svarīgi, ka varētu arvien vairāk iesaistīt gan partnerus, gan spētu labi nokoordinēt šo pasākumu, kas kalpotu par platformu arī citām iniciatīvām līdzīgām Eiropā un arī ārpus Eiropas, kas varētu tādā veidā arī kalpot par piemēru, kā var atbalstīt Ukrainu.”

Par aptuveni 10 miljoniem eiro Latvija piešķirs finansējumu arī artilērijas munīcijas kopīgā iepirkuma ietvaros Čehijas vadībā.

Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs pateicās Latvijai par tās jau līdz šim un arī turpmāk sniegto atbalstu. Arī par Ukrainas karavīru ārstēšanu Latvijā un Latvijas palīdzību Ukrainas atjaunošanā un rekonstrukcijā. “Latvija pārņēma patronāžu pār Čerņihivas apgabalu, tā ļoti nopietni cieta krievu okupācijas laikā. Tā ir moduļu māju uzstādīšana, bērnudārzu, skolu un slimnīcu rekonstrukcija. Pērn Latvija rekonstrukcijai iztērēja piecus miljonus eiro. Ceram, ka arī šogad līdzīga summa tiks piešķirta Ukrainas rekonsturkcijai, turpināsiet šo darbu šajā virzienā.”

Deniss Šmihaļs norādīja, būtisks ir arī sankciju jautājums. “Sankcijas ir vajadzīgas attiecībā uz visu Krievijas militāro rūpniecību, atomenerģijas kontekstā uz metalurģiju un uz citām jomām. Ir jānovērš visas nepilnības sankciju apiešanā. Šajā kontekstā atzinīgi vērtējam Latvijas lēmumu aizliegt graudu un citu lauksaimniecības produktu importu no Krievijas un Baltkrievijas, mēs aicinām pieņemt līdzīgu lēmumu Eiropas Savienības līmenī.”

Tikpat svarīgi Ukrainai ir, lai Krievija tiktu sodīta par pastrādātajiem noziegumiem. Latvijas atbalsts Ukrainai bijis no pirmās kara dienas, tas turpinās bez pārtraukuma. Latvija būs kopā ar Ukrainu, cik vien tas nepieciešams.

Viens no Latvijai ļoti būtiskiem jautājumiem ir atbalstīt Ukrainu tās integrācijas procesā Eiropas Savienībā. Abām valstīm svarīga ir arī ekonomiskās sadarbības veicināšana