Usmas makšķerēšanas piedzīvojums bērniem

Ik gadu Usmas ezers tiek papildināts ar jauniem zivju krājumiem. Šogad 20,5 tūkstošu mazo līdaku audzēšanai ezerā līdzi varēja sekot mazie makšķernieki, jo šaipusē pirmo reizi notiek bērnu nometne “Usmas makšķerēšanas piedzīvojums”. Daļai bērnu pat bija jaunatklājums, kā zivis ezerā vispār nonāk.

Usmas ezers ir piektais lielākais Latvijā. Tā krasti stiepjas trīs novados: Ventspils, Kuldīgas un Talsu. Usmas ezeru iemīlējuši ne tikai vietējie makšķernieki, bet arī citi entuziasti no visas Latvijas, tāpēc, lai papildinātu zivju resursus – tajā tika ielaisti vienvasaras līdaku mazuļi. “Tāda zivju suga kā līdaka ir jāpavairo gadā vismaz par 120 000 zivju mazuļu. Šodien mēs to izdarījām tikai pa daļai,” stāsta Usmas ezera uzraugs Atis Maldonis.

Reizē ar Usmas ezera zivju krājumu papildināšanu atpūtas kompleksā Bukdangas notika arī bērnu nometne jaunajiem makšķerēšanas interesentiem no visas Latvijas. Mazo līdaku laišana Usmas ezerā daudziem bija patīkams jaunums. Biedrības “Usmas krasts” valdes priekšsēdētāja Iveta Maldone saka: “Mēs viņus mazliet pieradināsim ar ezera ūdeni, lai temperatūra izlīdzinās, tad lēnām ielaidīsim pie niedrītēm.”

Jebkuram makšķerniekam ir ļoti svarīgi apzināties riskus, tāpēc bērniem ir īpaši svarīgi iemācīt, kā droši uzturēties pie ūdens. “Es tagad zinu vēl vairāk, nekā zināju kādreiz par ūdensdrošību. Kā ar riņķiem rīkojas un kur tie ir jāmet cilvēkam – blakus, ne jau virsū,” saka kāds nometnes dalībnieks no Saldus.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pārstāve Agnese Neimane-Jordane: “Tad jau tālāk ir vieglākas tās tēmas. Mēs sākam runāt par Latvijas zivīm, kādas zivis dzīvo Latvijas ūdeņos. Tāpat mums ir zivju cirks uztaisīts, lai labāk viņas iepazītu, saprastu arī uzvedību - kuras ir plēsēji un kuras ir miermīlīgās zivis.”

Šīs nometnes vieta nav izvēlēta nejauši. Tieši lielā dabas bagātība nodrošina ļoti daudz lietu, ko bērniem apskatīt reālajā dzīvē un iepazīt citādāk. Pludiņmakšķerēšana un spiningošana ar makšķerniekiem-sportistiem bērniem parāda, ka makšķerēšana nav tikai hobijs, bet var būt arī sporta veids. 

Šogad ielaistie zivju mazuļi savus izmērus, lai makšķernieks lomu varētu paturēt sev, sasniegs aptuveni pēc pieciem gadiem. Tas arī būs brīdis, kad šī gada nometnes jaunie makšķernieki varēs atgriezties Usmā, lai noķertu savu lielo lomu.