Usmas Svētā Pētera draudze nevēlas mainīt mācītāju

Rendas pagasta Usmas Svētā Pētera draudzes cilvēki atzīst, ka nebija iedziļinājušies, ka Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā noteikts, ka mācītājs pēc 70. dzimšanas dienas tiek emeritēts jeb garīdzniekam jādodas pensijā.

Ziņa pirms Ziemassvētkiem, ka teju 18 gadu draudzē kalpojušajai mācītāja pienākumu izpildītājai Agritai Staško jādodas pensijā, sarūgtināja daudzus. Tiek uzskatīts – par to bija jāsāk runāt vismaz pusgadu iepriekš, lai draudzi sagatavotu. Tā vēlas turpināt sadarbību ar savu mācītāju.

Latvijā sievietes par mācītājām neordinē, tāpēc Agrita ir mācītāja pienākumu izpildītāja. Arī Agrita Staško atzīst, ka labprāt turpinātu kalpot.

Draudze rakstiski divas reizes vērsusies pie atbildīgajām iestādēm ar lūgumu pagarināt Agritas Staško kalpošanu. Vēstulēs vēlme pamatota – Agrita jau no 2003. gada, kad baznīca tika atjaunota no drupām, ir draudzes un baznīcas sirds.

Draudzes loceklis Egils Dembergs pauž: “Agrita visai mūsu ģimenei palīdzēja izdzīvot, palikt tādi kā esam, nevaru iedomāties šo baznīciņu bez Agritas. Vai tiešām neviens nepaklausīs draudzes ieteikumus, vēlmes?”

Lai nodrošinātu nepārtrauktu mācītāja kalpošanu draudzēs, jau aptuveni pusotru gadu Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca veido mācītāja kalpošanas vietu komplektus. Tas nozīmē, ka šai gadījumā šī draudze ietilptu Kuldīgas Svētās Katrīnas draudzes mācītāja kalpošanas vietas komplektā, kurā būtu arī Rendas, Kabiles un Vārmes draudzes ar virsmācītāju un otru mācītāju. Liepājas bīskaps uzsver, ka Agrita Staško varēs turpināt darbu kā evanģēliste. Tas gan negarantē, ka viņa dievkalpojumos varēs būt kopā tieši ar Usmas Svētā Pētera draudzi.

Atzīstot, ka izņēmumi ir bijuši situācijās, kad nav citas izejas, kā lūgt turpināt mācītājam kalpot arī pēc 70 gadu sliekšņa, Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons ir nelokāms un uzsver, ka šī nebūs tā situācija, lai atkāptos no noteikumiem, jo mācītāju nomaiņa tiek nodrošināta.

Situācija starp draudzi un baznīcas vadību izvērtusies emocionāla. Jau noteikts laiks, kad abas puses tiksies, lai runātu par tālāko sadarbību.