Uz Jelgavas poliklīnikas jumta šovasar dzīvos bites

Sadarbībā ar biškopības biedrību uz Jelgavas poliklīnikas jumta šovasar darbosies urbānais bišu dārzs. Neparastā bišu drava piedalīsies Eiropas mēroga monitoringa projektā, kurā, izmantojot bišu savāktos medus paraugus, tiks noteikta pesticīdu, smago metālu un citu gaisa piesārņotāju klātesamība pilsētvidē.

Ierasts, ka biškopji, sākoties aktīvajai medus vākšanas sezonai, bišu stropus pārvieto uz vietām, kur sastopami retāki augi, piemēram, virši. Šoreiz gan bišu stropi no Jelgavas novada Vircavas pagasta atvesti uz Jelgavu, kur par to mājvietu šovasar kļūs poliklīnikas jumts. Jelgavas poliklīnikas vadītāja Kintija Barloti: “Zaļā vide un zaļais jautājums jau sen ir iegājis mūsu sabiedrībā, un Jelgavas poliklīnikas kolektīvam ir īpaši svarīgi, lai arī mēs būtu šajā vidē un atbalstītu “zaļo domāšanu”.”

Nokļūšana līdz jumtam gan tik ātri nevedas. Ja līdz piektajam stāvam bites ar visiem biteniekiem uzved lifts, tad durvis, kas ved uz jumta, izrādās pārāk šauras. Tomēr visas grūtības tiek pārvarētas, jo bites nevis vienkārši vāks ziedputekšņus, bet tām ir pavisam noteikts uzdevums – piedalīties starptautiskā INSIGNIA-EU projektā. Barloti: “Redzēsim, kā urbānā vidē bites var darboties un ko viņas ienes. Tas ir tāds interesants pētījums, kas aptver daudzas Eiropas Savienības valstis, un mēs esam gandarīti, ka varam piedalīties.”

Kā stāsta bitenieki, stropos tikšot ievietotas pesticīdus absorbējošas plāksnes, kas spēs analizēt 273 dažādu pesticīdu atliekas. “Bites ir lielisks monitoringa rīks. Viņas savāc bioloģisko materiālu: ziedputekšņus, nektāru. Tāpat viņas ūdeni ievāc un saskaras ar augsni, visu apkārtējo vidi. Arī gaiss iekļūst stropos. Stropos tiks ievietoti absorbējoši elementi, tiks ņemti zieputekšņu medus paraugi, līdz ar to mums būs tāds redzamāks izejmateriāls par to, kas tad ir mūsu pilsētvidē,” saka bitenieks Nauris Bērziņš.

“Kaitīgākais, kas ir pilsētā, ir tas, ko privātmāju iedzīvotāji lieto savos dārzos, kad viņi grib savus dārzus aizsargāt no kukaiņiem un uzpūš visādus līdzekļus, kas var kaitēt bitēm,” saka topošā biteniece, projekta asistente Annija Emīlija Bērziņa.

Vides monitoringa projektā no Latvijas piedalīsies bišu dravas Rīgā, Jelgavā un Daugavpilī, kā arī septiņās Latvijas lauku teritorijās.