Uz Latvijas-Baltkrievijas robežas pagaidu žogu sāks būvēt šomēnes

Pagaidu žogu uz Latvijas-Baltkrievijas robežas sola sākt būvēt septembra beigās, vēlākais - oktobrī. Kā tiek meklēts būvnieks, kas to darīs?

Silenes Robežapsardzības nodaļas teritorijā jau jūlijā tika aizturēti pirmie nelegālie imigranti - krīzes priekšvēstneši. Tāpēc tieši Silenē šodien tikās vairākas atbildīgās amatpersonas, lai iezīmētu vietas, kur ierīkot, iespējams, efektīvāko rīku migrantu krīzes risināšanai - žogu. “Šobrīd noslēguma stadijā ir cenu aptauja par dzeloņstiepļu iegādi. Esam kopā ar komersantiem, kas izrādīja interesi, pagājušajā nedēļā apsekojuši robežu. Septembra gaitā esam gatavi slēgt līgumu un uzsākt faktiskos darbus,” saka Ramona Innusa, Nodrošinājuma valsts aģentūras direktore.

Žoga būvniecība nebūs viegla, jo tas jāuzstāda purvainā apvidū. Nepieciešams būvnieks ar pieredzi, taču uz “vecā grābekļa” nav paredzēts kāpt. Jāatgādina, ka Iekšējās drošības birojs ar aizdomām par pārkāpumiem Latvijas-Krievijas žoga izbūvē 2019. gadā aizturēja uzņēmuma “Igate” valdes priekšsēdētaju Māri Peilānu. “Ja jūs domājat “Igati”, tad šāda komersanta šajā komersantu lokā nav. Uzņēmumu sarakstu, kas strādās ar izbūvi, mēs saskaņojam ar Valsts drošības dienestu, lai pārliecinātos, ka šie komersanti varēs šādā jūtīgā objektā strādāt,” saka Ramona Innusa, Nodrošinājuma valsts aģentūras direktore.

Arī būvnieku karteļa lietā izskanējušo uzņēmumu šajā sarakstā neesot, apstiprina Nodrošinājuma valsts aģentūras direktore. Tikmēr par pastāvīga žoga izbūvi tik lielas skaidrības vēl nav - sākumā jāprecizē jau agrāk izstrādātais projekts. Valsts robežsardze gan vairāk gaida tieši pastāvīgo žogu, ko varētu aprīkot ar papildu tehniku, piemēram, sensoriem. “Uz pagaidu žoga tehnikas izvietošana plānota netiek. Tehnika tiks ievietota dziļāk valsts robežā, lai kontrolētu kustību,” pauž Ivars Ruskulis, Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks ģenerālis.

Tāpēc, kamēr žoga nav, pastiprināti jānoslogo darbaspēks robežsargi un palīgi no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Vēl drīzumā tiek gaidīti arī papildspēki no “Frontex”. “Pagaidām esam pieteikuši papildus “Frontex” ekspertus, daļa jau pie mums darbojas. Tie ir 20 cilvēki, no šiem 20 cilvēkiem - tieši robežuzraudzībā - tie ir trīs cilvēki. Gaidām tuvākajā laikā arī mobilā novērošanas kompleksa ierašanos,” saka Ivars Ruskulis.

Lai gan Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūrai “Frontex” tiek lūgta un arī tiek saņemta palīdzība, atšķirībā no Lietuvas Latvija necer saņemt finansiālu palīdzību Eiropas Savienībai žoga izbūvē.

Eiropas Savienība varēšot palīdzēt ar cita veida palīdzību, kādu tieši - vēl tiek precizēts.


Foto: Freepik