Uz Latvijas-Krievijas robežas izbūvēta aptuveni puse žoga no kopējā robežas garuma

Šodien Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklēja Latvijas austrumu robežu un Valsts robežsardzes struktūrvienības: Grebņevas un Šķaunes robežapsardzības nodaļas. Viens no apmeklējuma mērķiem bija apskatīt žoga būvniecības progresu un drošības situāciju uz Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas. Prezidents medijiem sacīja, kopš pērnā gada augusta, kad arī apmeklēja gan Latvijas-Krievijas, gan Latvijas-Baltkrievijas robežu, redzams ievērojams progress. Prezidents gan atzina, ka tas prasa laiku un praktiskus risinājumus, joprojām arī juridiskus.

“Kā es mazliet pus pa jokam teicu, galvenais, lai pēc tam atkal nebūtu 101 kontrolētājs ar ļoti gudriem padomiem, kad viss jau ir izdarīts. Šobrīd es tomēr redzu, ka tā apņēmība ir. Jāsaka, ka robeža nekad nebūs gatava, jo visu laiku parādās kaut kādas jaunas lietas, parādās jauni izaicinājumi. Tas ir tikai sākums, tas ir žogs, pēc tam ir sensori, tad ir video, jūs zināt, ka šobrīd daudzas valstis, ar Krieviju robežojošās valstis, runā par tā saucamo dronu valdi, tas gan ir tikai tādā sakumā, bet faktiski es redzu apņēmību.”

No visa Latvijas-Krievijas robežas apjoma šobrīd kopumā izbūvēta aptuvnei puse žoga. Būvdarbi vienlaikus norit sešās darbu daļās. “Valsts nekustamie īpašumi” par būvdarbu veikšanu noslēdzis 16 līgumus ar sešiem būvuzņēmējiem. Bet par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas Valsts robežsardzes priekšnieks šodien medijiem pauda, ka tur izbūvēti jau aptuveni 90% žoga. 

Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts: “Mēs esam saņēmuši pašreiz 76 miljonus, varu mazliet kļūdīties, bet aptuveni šis un kopā ar valsts līdzfinansējumu tieši 90 miljoni Baltkrievijas robežas visa aprīkošana tehniskām iekārtām. Projektu realizācija ir uzsākta, faktiksā būvniecība plānojas, ka sāksies šī gada jūlijā, tā kā ir ļoti būtisks finansējums tieši piešķirts tehniskās sistēmas kapacitātei, lai katrs pārkāpējs tiktu fiksēts uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Tālāk arī secīgi skatīsimies, kā to realizēt uz Krievijas robežas.”

Vizītes laikā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs vēl pauda, ka līdztekus infrastruktūras sakārtošanas jautājumiem jādomā arī par stabilu atalgojuma pieaugumu iekšlietu nozares darbiniekiem, sevišķi robežsargiem.