Uz māsu profesijas reformu raugās cerīgi

No šī gada sākuma sākusies reforma māsu profesijā. Tā ļauj māsām brīvāk pārvietoties darba tirgū, izglītība vairs nav sadrumstalota divpakāpju sistēmā, dažādās specialitātēs un ārstniecības metodēs. “Darāmā vēl daudz, bet tas ir neliels solis samilzušās problēmas risināšanā,” atzīst Latvijas Māsu asociācijā.

Lielākā krīze, pēc kuras Latvijā strauji samazinājās māsu skaits, bija 2009. gads. Vairāku gadu laikā no 12 000 nozarē palika aptuveni 9000 māsu. Viens no iemesliem, kas traucēja māsām atgriezties darba tirgū vai tajā brīvi pārvietoties, bija sadrumstalotā izglītība un sertificēšanas sistēma. Pēc trim koledžā pavadītiem gadiem vēl augstskolā bija jāiegūst specializācija, piemēram, ķirurģijā. Ja vēlējās citu specialitāti, tad atkal augstskolas sols. Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska saka: “Lai viņas varētu brīvi pārvietoties un darboties šaurajās specializācijā. Ir māsas, kuras ir ieguvušas pat trīs diplomus, augstākās izglītības bakalaura diplomus.”

Māsu profesijas reforma ieviesusi izmaiņas izglītībā, izvērtējot arī Eiropas Savienības valstu pieredzi. Pēc četriem augstskolā pavadītiem gadiem varēs iegūt vispārējās aprūpes māsas kvalifikāciju, kas nebūs šauri specializējusies tikai vienā jomā. Kuldīgas slimnīcā šo reformu vērtē pozitīvi. “Māsas varēs vairāk aptvert plašāku darba loku. Es ceru, ka beidzot varbūt māsu prestižs celsies, daudz vairāk māsas gribēs studēt māszinības,” saka Kuldīgas slimnīcas galvenā māsa Ilze Lude.

Tās māsas, kuras jau ir darba tirgū un izglītojušās pēc iepriekšējās sistēmas, piecu gadu pārejas posmā savas zināšanas papildinās neformālā izglītībā. 

Vineta Komisāre par māsu izmācījusies pirms nepilna gada. Viņa atzīst, ka mācības nebaida, arī kolektīvs atbalstījis. “Es esmu nepilnu gadu beigusi. Tas atskaites punkts tagad ir kā mums - pieci gadi atkal ir visiem jāmācās, jāaug līdzi, jāvāc kredītstundas.”

Latvijas Māsu asociācijas prezidente atzīst, ka šī reforma ir neliels solis pretim samilzušās problēmas risināšanai. Pirmie absolventi pēc jaunās sistēmas būs jau jūnijā, atvieglotāka māsām ir iespēja atgriezties profesijā pēc ilgāka pārtraukuma. Statistikas dati liecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad ir par teju 600 māsām vairāk. Tas ir 9120 māsu. Tomēr nepieciešams būtu aptuveni 12 000. Tāpat valdībā joprojām notiek sarunas par algu paaugstināšanu un māsu profesijas prestiža celšanu.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik