Uz pastu jāmēro vairāk nekā 30 kilometri

Dienvidkurzemes novada Rucavā šodien iedzīvotāji protestēja pret novembra beigās paredzēto vietējās pasta nodaļas slēgšanu. Tuvākā pasta nodaļa atrodas Nīcā, kas no Rucavas centra ir 22, bet no pagasta attālākajiem miestiem – pat vairāk nekā 30 kilometru attālumā. Turklāt – liela daļa iedzīvotāju ir gados veci cilvēki bez personīgā transporta, kas apgrūtina pārvietošanās iespējas. “Latvijas Pasts” gan mierina, ka pavisam bez pasta pakalpojumiem rucavnieki nepalikšot.

Latvijā kopumā ir aptuveni 600 uzņēmuma “Latvijas Pasts” pakalpojumu sniegšanas vietu. Jau pēc mēneša pasta nodaļas durvis pavisam aizvērsies arī vistālākajā pagastā Latvijas Dienvidrietumos – Rucavā. Dunikas un Rucavas pagastu apvienības pārvaldes vadītāja Agija Kaunese: “Mūsu vislielākā sāpe ir par to, ka, likvidējot pasta nodaļu un pārejot uz citu formātu, tas neatrisina, ka ts attālums līdz tuvākajai pasta nodaļai, kas ir atvērta, ir 22 kilometri.”

Pārvaldes vadītāja uzsver, ka, sabiedrībai pakāpeniski novecojot, laukos arvien vairāk kļūst vientuļo senioru, kuri pašu spēkiem nespēj nokļūt līdz pagasta centram. Viņiem pašvaldība vienreiz nedēļā nodrošina transportu uz Rucavu un atpakaļ, lai ļaudis varētu apmeklēt pagasta pārvaldi, ambulanci, aptieku, veikalu, kā arī pasta nodaļu. Agija Kaunese: “Šī pasta nodaļa ir kā tāds socializēšanās punkts. Tā nav tikai pakalpojumu sniegšana vai saņemšana. Tā ir socializēšanās: sanākšana kopā, tikšanās, atnākšana. Tas ir tas, kas mums visvairāk sāp, likvidējot šo pasta nodaļu.”

“Latvijas Pasts” skaidro, ka no 29. novembra Rucavā visi pakalpojumi vienu stundu darbdienās tiks nodrošināti pagasta pārvaldes ēkā, uz kurieni tiks pārcelta arī pasta kastīte. Papildus iedzīvotāji pakalpojumus, iepriekš sazinoties ar uzņēmuma Klientu apkalpošanas centru, varēs saņemt arī pie pastnieka savā dzīvesvietā. Visus šos darba pienākumus tikpat kā 450 kvadrātkilometru plašajā teritorijā sniegs viens cilvēks. Iemesls šai reorganizācijai esot straujais apgrozījuma kritums – šī gada astoņos mēnešos salīdzinājumā ar 2021. gadu Rucavas pasta nodaļā tas samazinājies par gandrīz 90%, radījis uzņēmumam vairāk nekā 3200 eiro zaudējumus. 

A/S “Latvijas Pasts” Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Riekstiņa: “Mēs neslēdzam nodaļu, mēs mainām modeli, lai būtu tuvāk klientam. Cipari parāda, kāpēc tā nodaļa nav rentabla.”

Pēdējo desmit gadu laikā visā Latvijā šādi mainīts vairāku desmitu pasta nodaļu darba modelis. Dienvidkurzemes novadā - šogad pirmoreiz. Darbu pēc nodaļas slēgšanas zaudēs viena darbiniece, kurai piedāvāts šādā pašā amatā turpināt strādāt Liepājā, taču sieviete atteikusies.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik