Uz sociālo rehabilitāciju SIVA var tikt bez rindas

Ja pēc medicīniskās rehabilitācijas pēc insulta, kādas citas saslimšanas vai traumas cilvēkam nepieciešama arī sociālā rehabilitācija, pašlaik tā pieejama bez maksas un bez rindas Sociālās integrācijas valsts aģentūrā. Valsts šim nolūkam nākamā gada budžetā piešķīrusi līdzekļus, tā atbalstot vairāk nekā 1700 cilvēku. 

Lai atjaunotu slimības vai traumas rezultātā zudušās sociālās funkcionēšanas spējas vai darbspējas, sociālā rehabilitācija pašlaik samērā brīvi pieejama Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA). Šo pakalpojumu tur sniedz cilvēkiem pēc medicīniskās rehabilitācijas. “Ļoti tipiski – pēc insulta. Personai noticis pēkšņs veselības notikums; skaidrs, ka pēc šādas saslimšanas sekas var būt dažādas, funkcionēšanas traucējumi var būt dažādi, bet visbiežāk tie tomēr lielākā vai mazākā mērā ietekmē arī personas darbspējas un iespējas atgriezties darbā, tāpēc ir nepieciešami rehabilitācijas pasākumi,” saka SIVA eksperte rehabilitācijas pakalpojumu attīstības jomā Liene Saukuma.

To, vai nepieciešama sociālā rehabilitācija darbspēju atjaunošanai, speciālisti novērtē jau medicīniskās rehabilitācijas laikā un norāda pacienta dokumentos. Lai saņemtu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, ne vēl vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc medicīniskās rehabilitācijas jāvēršas sociālajā dienestā, kas tālāk nosūta uz Sociālās integrācijas valsts aģentūru. Liene Saukuma: “Šobrīd situācija ir tāda, ka uz pakalpojumu rindu nav. Pieprasījums vēl nav tik liels. Tiklīdz persona pieprasa šo pakalpojumu, mēs, operatīvi izvērtējot dokumentus, varam ļoti savlaicīgi piešķirt šo pakalpojumu.” 

Pakalpojums ir divu nedēļu rehabilitācijas kurss uz vietas Jaundubultos un ietver arī uzturēšanos un ēdināšanu. No valsts budžeta šim nolūkam piešķirti 1,7 miljoni eiro. Ar to pietiek 1730 cilvēku sociālajai rehabilitācijai.


Foto: Freepik