Uz Ukrainu devusies 1000. “Tvitera konvoja” automašīna

Šodien no Latvijas uz aktīvāko karadarbības zonu Ukrainā izbrauc kārtējais “Tvitera konvojs”. Desmit mēnešu laikā uz kara skarto kaimiņvalsti ceļā jau tūkstošā automašīna. Tas ir speciāli sagatavots neatliekamās medicīniskās palīdzības auto, ko piegādājuši Norvēģijā dzīvojošie latvieši. 

Kopš kara sākuma Reinis Pozņaks kopā ar brīvprātīgajiem katru nedēļu vai vairākas reizes nedēļā sūta par ziedojumiem iegādātus auto kolonnās uz Ukrainu, šo kustību nodēvējot par “Tvitera konvoju”. Ventspils prāmju terminālis ir vieta, kur no ārzemēm iebrauc automašīnas, kas tiks sūtītas uz Ukrainu. Pārsvarā tie ir pilnpiedziņas džipi, pikapi, busiņi, liels retums, tomēr ļoti nepieciešami ir ātrās palīdzības dežūrauto. “Teikšu, kā ir, principā par puscenu nopirkām, ne tā, kā tāda mašīna maksā. Viņi visu aprīkojumu atstāja iekšā,” saka Uldis Meļķis, uzņēmējs no Norvēģijas. 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīna ir simboliska. Gan tāpēc, ka šodien tā izbrauc no Latvijas, lai dotos uz smagākajām kauju vietām Bahmutā, gan tāpēc, ka tā ir 1000. “Tvitera konvoja” automašīna. “Mūsu ir ļoti daudz. Potams, ik pa brīdim kāds pagurst un paņem pauzi, bet viņa vietā uzreiz ir kāds cits. Tā kā hokejā. Visi intensīvi spēlē un viens otru nomaina, kad kāds pagurst,” saka “Tvitera konvoja” organizators Reinis Pozņaks.

Uldis ir aizņemts uzņēmējs Norvēģijā, tomēr šis nav viņa pirmais brauciens uz Latviju, lai ziedotu automašīnu Ukrainai. Daļa aprīkojuma ir iegādāta par Ulda naudu, daļu izdevumu sedz ziedojumi. Ārzemēs dzīvojošie latvieši šobrīd ir ļoti nozīmīgs ķēdes posms auto konvojā, jo automašīnas tiek meklētas Skandināvijas valstīs, kur to ir vairāk kā Latvijā. “Tie, kas viņu pārdeva, tiešām ar visu piekrāmēja. Ar aparatūru, ir nestuves. Es gan dabūju bišķi piemaksāt, jo visu nevarēja norakstīt,” stāsta uzņēmējs Meļķis.

Kā stāsta idejas autors, konvojs uz Ukrainu pagājušogad nekad nav pieklusis, arī šogad 1. janvāra rītā atkal atskanējuši telefona zvani, kas piedāvā kārtējo automašīnu Ukrainai. Pozņaks: “Tas droši vien ir jautājums par prioritātēm, kas liekas svarīgi šobrīd dzīvē. Tas droši vien mūs visus arī vieno. Svarīgi šobrīd nosargāt Ukrainas brīvību, caur to arī savu un savu bērnu nākotni un brīvību.”

Kad Reinis Pozņaks aizvadītā gada nogalē saņēma augstāko novērtējumu – gada “Eiropas cilvēks Latvijā” –, viņš paziņoja, ka visa Latvija ir bijusi Eiropas sabiedrība, jo palīdzība Ukrainai neapsīkst arī attālos novados.