Uz valsts apmaksātu krūšu ultrasonogrāfiju rinda sešus mēnešus

Latvijā – tāpat kā citur pasaulē – krūts vēzis ir biežākais konstatētais ļaundabīgais audzējs sievietēm. Lai arī tiek plaši popularizēta izmeklējumu nepieciešamība, Latvijā vien 42% sieviešu izmanto valsts apmaksāto mamogrāfijas izmeklējumu pēc 50 gadu vecuma. Jaunākām sievietēm ārsti iesaka ultrasonogrāfijas pārbaudes, taču uz tām var nākties gaidīt garās rindās. 

Latvijā katru gadu reģistrē vismaz 1200 jaunus krūts vēža gadījumus, norāda Latvijas Onkologu asociācijā. “Lai krūts vēzi atklātu agrīni, ir ļoti svarīgs skrīnings. Ar to var atklāt vēzi, ko neviens nevar sataustīt, ne sieviete, ne vislabākais ārsts,” saka Latvijas Onkologu asociācijas vadītāja Alinta Hegmane.

Valsts organizēts krūts vēža skrīngs pieejams sievietēm pēc 50 gadu vecuma – tad tiek nodrošināts mamogrāfijas izmeklējums. Sievietēm pēc 25 gadu vecuma ārsti pamatā iesaka krūts veselību kontrolēt ar krūts ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.

Lai tiktu uz valsts apmaksātu krūšu ultrasonogrāfijas izmeklējumu ir jāgaida garās rindās. Apzvanot vairākas reģionu slimnīcas, secinām, ka vidējais rindā gaidīšanas laiks krūšu ultrasonogrāfijai ir pusgads. Jelgavas slimnīcā norāda, ka primāri jārisina speciālistu trūkums, lai atvieglotu garo rindu uz izmeklējumiem. Jelgavas pilsētas slimnīcas radioloģe Anna Repina: “Tā ir globāla problēma ne tikai mūsu slimnīcā, bet visā valstī un citās valstīs. Sievietēm sonogrāfija, protams, ir zelta standarts, bet bieži tas ir saistīts ar vielmaiņu traucējumiem, hormonālo disbalansu, vitamīnu trūkumu, ko ginekologs var saprast un jau ārstēt. Sonogrāfija ir papildus rīks, ar ko to var apstiprināt.”

Katru gadījumu gan skata individuāli, tālab jāsāk ar ginekologa vizīti, kas izvērtē procedūras steidzamību. Krūts vēža paciente Inga Bajāre saka: “Pati esmu paciente, kurai bija krūts vēzis. Es gāju uz Latvijas Onkoloģijas centru, kad sataustīju veidojumu. Principā tajā pašā dienā onkoloģe mani nosūtīja uz mamogrāfiju, turpat uz vietas pēc mamogrāfijas man tika veikta ultrasonogrāfija, kuras laikā man paņēma biopsiju, kas varēja manu diagnozi apstiprināt.” 

Nacionalais veselības dienests (NVD) norāda, ka rindu mazināšanu varētu sekmēt budžeta pārskatīšana gada nogalē. “Periodos pēc deviņiem mēnešiem notiek finanšu pārplānošana. Attiecīgi, ja ārstniecības iestādē ir neaizpildes, tad pastāv iespēja novirzīt finanšu līdzekļus rindu mazināšanai. Tādā veidā samazinot gaidīšanas laiku,” saka NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve vēl piebilst, ka šāda veida mehānisms pagaidām ir vienīgais, kas varētu mazināt rindu garumu krūts ultrasonogrāfijas izmeklējumam.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik