Uzbrukums Okupācijas muzejam ir kā uzbrukums Latvijas valstij

Šonakt īsi pēc vieniem noticis uzbrukums Okupācijas muzejam Vecrīgā, izsists logs un pa to iemesta pudele ar degmaisījumu, ugunsgrēks operatīvi lokalizēts, cietušo nav, ReTV pastāstīja muzejā. Okupācijas muzejs, spītējot incidentam, šodien bija atvērts apmeklētājiem. Valsts policija veic notikušā izmeklēšanu, bet pagaidām no plašākiem komentāriem atsakās. Nakts aizsegā notikušā nozieguma brīdī Okupācijas muzejā atradusies apsardzes darbiniece, kas nekavējoties izsaukusi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ugunsgrēks operatīvi likvidēts, muzeja ekspozīcija nav cietusi. 

Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība: “Izsists stikls pirmajā stāvā manā kabinetā, iemests kabinetā degmaisījuma priekšmets vai “Molotova kokteilis”, kas izraisīja degšanu un lielu sadūmojumu.”

Ne muzejs, ne Valsts policija nenosauc noziedznieku skaitu, pagaidām vainīgos nav izdevies noskaidrot.  

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzbrukumu Okupācijas muzejam nodēvējis kā uzbrukumu Latvijas valstij. “Tas tikai parāda, ka šāda veida provokācijas, hibrīdprovokācijas ir iespējamas. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka mūsu valsts drošības iestādes un iekšlietu dienesti izdarīs visu, lai vainīgos atrastu, sauktu pie atbildības un vienkārši parādītu, ka šāda veida provokācijas netiks tolerētas. Un tad es ceru, ka tajā brīdī, kad vainīgos noķers, arī tiesu sistēma reaģēs adekvāti un būs bargi, tiešām bargi sodi tiem, kas tāda veida provokācijas īsteno.”

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis rakstiskā komentārā norāda, ka notiek izmeklēšana, pateicas Okupācijas muzeja darbiniecei, kas operatīvi izsauca Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. “Esmu šorīt ticies ar Valsts drošības dienesta un Valsts policijas vadību un saņēmu apliecinājumu, ka pašlaik valsts drošības iestādes veic visas nepieciešamās darbības, lai vainīgās personas tiktu identificētas un aizturētas. Uzskatu, ka ar visu likuma bardzību jāvēršas pret šādām provokācijām. Vēlos pateikties Okupācijas muzeja darbiniecei, kura nekavējoties informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu par muzeja ēkā iemestu degmaisījumu. Pateicoties šī cilvēka savlaicīgi sniegtai informācijai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests varēja operatīvi ierasties notikuma vietā un veikt glābšanas darbu sākuma stadijā, izvairoties no smagām sekām.”

Šonakt ap plkst. 4.00, apzinot ugunsgrēka apmērus, Okupācijas muzeja vadība pieņēma lēmumu, ka muzejs no rīta būs atvērts, sūtot spēcīgu signālu. Vība: “Galvenā ziņa šodien visiem tiem, kas bija domājuši kaut kadā ietekmēt mūsu darbu un ar šo provokāciju mūs apstādināt, provocēt, es gribu teikt: “Muzejs šodien strādā!” Tā man šķiet ir tā galvenā ziņa, ar ko vajadzētu sākt un beigt šo stāstu.”

Okupācijas muzejs vēsta latviešu tautas stāstu padomju okupācijas laikā no 1940. līdz 1990.gadam, par mūsu spītu, izturību un ticību brīvai Latvijai. Muzejs pēdējos divos gados vairākkārt piedzīvojis uzbrukumus, izsisti logu stikli muzeja fililālei “Stūra māja” Brīvības ielā, norauts pie muzeja Vecrīgā izkārtais Ukrainas karogs, vainīgie nav atrasti.

Šīs nakts nozieguma veicējiem draud kriminālatbildība un 10 gadu cietumsods.


Foto: Zane Bitere/LETA