Uzņēmēji nobažījušies: VID lēmumu publiskošana kaitēšot reputācijai

No rītdienas, 5. augusta, Valsts ieņēmumu dienests (VID) drīkstēs publiskot informāciju par sabiedriski nozīmīgiem lēmumiem par juridiskām personām - ikviens iedzīvotājs dienesta mājaslapā varēs uzzināt, kāpēc kādā uzņēmumā veikts, piemēram, nodokļu audits, kā izveidojies nodokļu parāds. Līdz šim šādas ziņas bez nodokļu maksātāju ziņas dienests nedrīkstēja izpaust. VID cer, ka šīs izmaiņas kļūs par papildus stimulu godprātīgi maksāt nodokļus. Uzņēmēju pārstāvji uztraucas, ka tas kaitēšot uzņēmumu labajai slavai.

VID likums liedza izpaust jebkādu informāciju par uzņēmumos veiktajām pārbaudēm un auditiem, kā arī par uzrēķinātiem muitas parādiem vai atteikumiem kompensēt pievienotās vērtības nodokli. “Visu laiku bija tāds noslēpuma plīvurs, varēja visādi spekulēt, ko tad mēs darām, kādi tie lēmumi ir, un, protams, VID nekad nebija taisnība,” saka Ieva Jaunzeme, VID ģenerāldirektore.

VID publiskos arī informāciju par dažādiem valsts atbalsta pasākumiem uzņēmumiem, piemēram, par subsidētajām darba vietām, dīkstāves pabalstiem vai apgrozāmo līdzekļu grantiem. Tas tiek vērtēts pozitīvi. “Mums šķita ļoti svarīgi, ka šī informācija ir publiski pieejama sabiedrībai, lai valsts naudas tērēšana tiktu sabiedriski izvērtēta un novērtēta, tiktu noņemtas arī jebkādas aizdomu ēnas. Jāsaka, ka šajā ziņā mēs pat lielā mērā bijām tie, kuri to iniciēja,” pauž Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs.

Informāciju par pieņemtajiem lēmumiem VID publicēs savā interneta vietnē. Tiks atklāts firmas vai uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, pieņemtā lēmuma būtība un nolemjošā daļa, kā arī informācija, vai lēmums ir pārsūdzēts tiesā. Tas viss sniegs lielāku izpratni par lēmumu pamatotību - uzskata dienesta vadītāja. “Piemēram, uzņēmumiem nav atmaksāts pievienotās vērtības nodoklis. Tur būs pateikts, kāpēc tas ir noticis. Šobrīd uzņēmums var teikt – jā, VID ne tā piegāja un ne tā skatījās uz mani! Tur būs skaidri rakstīts, kādēļ tas nav noticis. Vai, piemēram, ir bijis nodokļu audits, kas ir visvairāk mītiem apvītais pārbaudes veids. Skaidri būs rakstīts, par ko ir bijis audits, un, ja ir bijis uzrēķins, - par ko tas ir bijis,” skaidro Ieva Jaunzeme, VID ģenerāldirektore.

Informācija par VID lēmumiem noderēšot citiem uzņēmumiem. Tā būšot iespēja pārbaudīt savus jau esošos vai potenciālos partnerus, dienesta redzeslokā regulāri esošus uzņēmumus sadarbībai neizvēlēties - uzskata VID vadītāja. Tas būšot arī veids, kas veicinās kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu pašā VID. Uzņēmēju pārstāvji gan domā, ka šāda atklātība varētu kaitēt uzņēmumu reputācijai. “Tad sanāk, ka uzņēmums… Tā teikt, visa Latvija zina, ka viņam tur kaut kas it kā ir, bet, kamēr nav pēdējā instance pieņēmusi šo lēmumu, šādu informāciju nedrīkst publiskot, jo savādāk tas grauj uzņēmuma reputāciju. Līdz šim jau ir bijuši gadījumi Latvijā, kad tiek izplatīta visāda informācija, bet pēc tam ne ar ko tas nebeidzas tiesvedībā,” atzīst Anna Ozola, Latvijas Mazo un vidējo uzņēmēju asociācijas pārstāve.

Risku reputācijai piemin arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs, taču atzīmē, ka tiesvedības fakts VID mājaslapā būs redzams. Savukārt gadījumos, kad tiesa uzskatīs, ka kāds VID lēmums varētu būt kļūdains, tāpēc tas tiks apturēts, dienests šādu spēkā neesošu lēmumu nepubliskos. 


Foto: Freepik