Uzņēmumiem nereti trūkst finanšu ugunsdrošības stiprināšanai

Rēzekni vēl ziemas sākumā satricināja postošais ugunsgrēks veikalā “Depo”. Pagājušonedēļ sprādziens un liesmas izcēlās citā apjomīgā būvē Rēzeknes pievārtē. Šoreiz - uzņēmumā “Verems” jeb “Latvijas Finiera” ražotnē. Tur gan viss beidzies daudz veiksmīgāk.

SIA “Verems” padomes priekšsēdētājs Jānis Staris saka: “Pilnībā ražošana bija apturēta tikai uz dažām stundām. Pašlaik visa rūpnīca strādā normālā režīmā, izņemot slīpmašīnu, kuru bez putekļu filtra mēs tomēr nevaram darbināt.”

Vadītājs vērtē, ka līdz šīs nedēļas beigām arī šī problēma tiks atrisināta un uzņēmums darbosies pilnībā. 

“Nekavējoties tika iedarbināties ugunsdrošības sistēmas un kad ieradās ugunsdzēsēji, lielākā daļa uguns jau bija noslāpēta,” atzīst Jānis Staris.

Ugunsnelaimes cēlonis vēl tiek izmeklēts, bet Jānis Staris saka, ka drošības pārkāpumi netika konstatēti. Arī Rēzeknes ugunsdzēsēji uzteica, ka šis uzņēmums ugunsdrošībā rāda priekšzīmi. Ne visi tādi ir.

VUGD Rēzeknes daļas komandieris Viktors Ščavinskis: “Būtiskākie pārkāpumi parasti saistīti ar apkures sistēmām, elektroinstalāciju. Tam jāpievērš uzmanība, jo tas tiešām ir ļoti bīstami un ļoti nopietni.”

Paši ugunsdzēsēji pārskatījuši savu algoritmu, lai uz lielām nelaimēm ātrāk reaģētu un piesaistītu vairāk glābšanas tehnikas. Vēl Rēzeknē 2017. gadā liesmas izcēlās “Rēzeknes dzirnavnieka” noliktavā, bet 2018. gadā - linu pārstrādes ražotnē “Baltiks East”. 

Valērijs Šindlers, SIA “Baltiks East” valdes priekšsēdētājs, saka: “Strādājam ar izejvielām, ar linu stiebriņiem, kuros var parādīties iekšā dažādas metāliskas daļas vai akmens. Dzirkstele ļoti ātri var aiziet uz ventilāciju, kā mums jau bija 2018. gadā. Neviens nav 100% nodrošināts. Ja tu kaut ko dari, tad tev ir riski.”

Sīkāk ugunsgrēka iemeslu uzņēmējs nekomentē, bet norāda, ka ugunsdrošības stiprināšanai būtu nepieciešams finansiāls atbalsts no valsts.

“Valdība tagad izskata dažādas programmas, kā palīdzēt. Varētu būt arī tādas programmas, kur kaut kādus līdzekļus vairāk varētu novirzīt tieši darba drošībai,” saka Valērijs Šindlers.

Latgalē kopumā pērn ugunsdzēsēji veica 979 plānotās un 250 neplānotās ugunsdrošības pārbaudes. Inspektori pieņēma 53 lēmumus par administratīvā soda piemērošanu par kopumā 4675 eiro.