Uzņēmumiem nodokļa atvieglojumu saņemšanai ziedojumi Ukrainai jāveic ar sabiedriskā labuma organizācijas starpniecību

Uzņēmumiem nodokļa atvieglojumu saņemšanai ziedojumi Ukrainai jāveic ar sabiedriskā labuma organizācijas starpniecību, aģentūrai LETA pavēstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā nav noteikta īpaša kārtība un atviegloti nosacījumi uzņēmumu ziedojumiem, dāvinājumiem vai jebkādai palīdzībai personām Ukrainā. Uzņēmumi var ziedot un sniegt palīdzību, piemēram, Ukrainas karadarbībā cietušam cilvēkam, darbinieka ģimenes loceklim vai organizācijai tieši, tomēr nevar piemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu ziedotājiem.

Tikai gadījumā, ja uzņēmums ziedo Latvijā reģistrētai sabiedriskā labuma organizācijai, kura nodrošina koordinēta atbalsta sniegšanu Ukrainas karadarbībā cietušajiem, uzņēmumam ir tiesības uz nodokļa atvieglojumu ziedotājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma nosacījumiem.

Uzņēmumi ziedojot var piemērot atvieglojumus ziedotājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu, ziedojot sabiedriskā labuma organizācijai, budžeta iestādei, valsts muzejam vai valsts kapitālsabiedrībai, kura veic Kultūras ministrijas deleģētas valsts kultūras funkcijas.

Uzņēmumu ziedojumi, izņemot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteiktos ziedojumus, kuriem piemērojama atlaide ziedotājiem, tiek vērtēti kā ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi, kurus iekļauj nodokļa bāzē un apliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli, skaidro VID pārstāvji.

Tādējādi, ja tiks ziedoti naudas līdzekļi vai preces personām Ukrainā bez sabiedriskā labuma organizācijas starpniecības, uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā par attiecīgo mēnesi ziedojuma summa ir norādāma kā ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā šobrīd jau ir paredzēti trīs nodokļu stimulu veidi, ziedojot sabiedriskā labuma organizācijām, valsts iestādēm vai pašvaldībām, tādējādi nodrošinot koordinētu un uzraudzītu ziedoto līdzekļu nodošanu Ukrainas pusei.

Nodokļu stimuli ir ar dažādu valsts atbalsta intensitāti un paredzēti dažādā uzņēmumu situācijām, piemēram, uzņēmumam ir peļņa un to sadala dividendēs, nav peļņas, bet ir darba algu fonds, ir peļņa, bet to nedala. Minētais regulējums ir spēkā jau no 2018.gada, līdz ar to uzņēmumu grāmatvežiem vajadzētu būt informētiem par nodokļu stimuliem vai sekām veicot ziedojumus, tostarp Ukrainas atbalstam, norāda FM pārstāvji.

Ministrijā skaidro, ka minētie atvieglojumi šobrīd paredz valsts atbalstu šādiem ziedojumiem līdz pat 100% apmērā no ziedotās summas, kad par ziedojuma daļu 85% apmērā samazina maksājamā nodokļa apmēru un paralēli šo pašu apjomu iekļauj izdevumos.

FM pārstāvji uzsver, ka minētais modelis Uzņēmu ienākuma nodokļa likumā stājās spēkā 2022.gadā 21.aprīlī, līdz ar to šobrīd jau ir paredzēti dāsni uzņēmumu ienākuma nodokļa stimuli, lai uzņēmumiem 2022.gada būtu bijusi iespēja veikt ziedojumus Ukrainas atbalstam, kas tiktu atbalstīti arī no nodokļu puses, atļaujot tos atzīt izdevumos un/vai daļēji samazinot par ziedoto summu nodokli.


Foto: Zumapess/Scanpix