Uzsāk akciju, lai palīdzētu pamestajām lauku mājām iegūt jaunus saimniekus

Palīdzēt pamestajām lauku mājām iegūt jaunus saimniekus – šāda akcija uzsākta Valkas novada Kārķu pagastā. Pagastā ir ap pussimts pamestu dažādu īpašumu, bet tajā pašā laikā ir arī ļoti liela interese par iespējām iegādāties māju laukos.

Rīdziniekiem Solvitai un Kārlim Cābuļiem rit tikai pirmais gads savā lauku mājā “Stimperos”, bet apliecinājums jaunajai, laucinieku dzīvei ir pulciņš kazu un vistu saime. “Protams, mēs neko nezinām par kazām, bet ne jau pirmo reizi mēs darām tādas lietas, ko nekad neesam darījuši. Mums jau abiem ir tas uzņēmēja gēns un visādas idejas, pēdējos gadus esam tik daudz kam gājuši cauri, darbojušies un darījuši, tā kā idejas ir, cerams, ka realizēsies. Mēs esam abi dzimuši Rīgā.”

Bet Cābuļu ģimene ne būt nav vienīgie rīdzinieki, kuri tagad par savu mājvietu izvēlējušies Kārķus. “Re kur, Kristīne, tad ir man vēl viena draudzene, divas draudzenes, māsas, kuras jau labu laiku gribēja prom no Rīgas, draudzenes arī kopš jūlija ir šeit, arī pameta, viena māsa pilnībā pameta darbu, labi apmaksātu.”

“Diemžēl Covid-19 ir, man liekas, daudzu cilvēku dzīves izmainījis, man vīrs strādāja restorānā, restorānu aizvēra ciet, mums nācās domāt, ko tālāk, nu tālāk viņam bija iespēja strādāt Rencēnmuižā, un mēs pieņēmām lēmumu, ka ir jānāk tuvāk dzīvot, un mēs pieņēmām lēmumu dzīvot šeit, Kārķos,” saka Kristīne Kivliņa, bijusī rīdziniece.

“Stimperi”  ir viens no īpašumiem, kurš kādu laiku arī bija stāvējis tukšs, bet tas nav baidījis to iegādāties. Redzot interesi par mājām laukos, Kārķu un Ērģemes pagastu pārvaldniekam Pēterim Pētersonam tad arī radās iecere apzināt īpašumus, kuri stāv tukši un uzrunāt to saimniekus.  “Ir mājas un ir mājvietas, kur ir potenciāli iespēja cilvēkiem dzīvot, bet tās nav pārdošanā.”

Iemesli, kāpēc šīs lauku mājas, ja tajās neviens nedzīvo, netiek arī pārdodas, ir pat ļoti dažādi, piemēram, lielajam zemniekam, nopērkot brīvu zemi, mājoklis nāk līdzi. Viņam par to nav nekādas intereses.

Tagad ir iecere sazināties ar šo tukšo māju īpašniekiem, viņus motivēt ēkas pārdot jauniem saimniekiem, jo interese par iegādi ir. “Es domāju, tā ir cena, tas ir tas galvenais faktors, kāpēc tie cilvēki izlemj par labu arī tik tālam nostūrim, ka tas sākotnējais ieguldījums nav tik liels, tu vari atļauties kaut vai to dzīves telpu sakārtot un arī to pašu īpašumu, šīs te ģimenes, es skatos, ka ļoti bieži iegādājas īpašumus, kas ir vērtībā pa 10-20 tūkstošiem un pēc tam remontē. Pilnīgi noteikti mēs redzam, ka jauni cilvēki nāk, un tas galvenais nosacījums, kas būtu, lai viņi atnāktu vēl, ir šī īpašuma pieejamība.”

Un ir iecere katru mēnesi sociālajos medijos publicēt tos īpašumus, kurus to saimnieki ir gatavi pārdot. Tagad, neilgā laikā, tās jau ir vairākas mājas.