Uzsākot padomju karavīru pārapbedīšanu, atklājas dažādi pārsteigumi

Par teju 60 apglabātajiem mazāk, nekā līdz šim tika uzskatīts – tāds ir rezultāts pēc Rudbāržu padomju karavīru kapos apglabāto ekshumēšanas. Šie kapi atradās topošās Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas teritorijā. Tā kā tā paredzēta militārām vajadzībām, tika nolemts kapus pārcelt uz Nīkrāces pagastā esošajiem daudz lielākiem padomju karavīru kapiem. Šobrīd noslēdzies viens posms no pārcelšanas procesa – Rudbāržos dusošie padomju karavīri ekshumēti. Tas atklājis ne vienu vien pārsteigumu. 

Kritušo padomju karavīru ekshumācijas process Rudbāržos bija apsargāts un teritorija iežogota. Lai nefilmētu tuvplānus un detaļas, filmēšanas komandai ļauts iekļūt līdz pēdējam norobežojumam, kas bija pārdesmit metrus no pašiem kapiem. Līdz šim, balstoties uz oficiālajiem sarakstiem un arī vārdiem, kas rakstīti uz piemiņas plāksnēm, bija zināms, ka Rudbāržos esošajos Otrajā pasaules karā bojā gājušo padomju karavīru kapsētā atdusas 136 karavīri. Ekshumācija gan parādījusi pavisam citu ainu. Te atrastas 78 padomju karavīru mirstīgās atliekas. “Meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājs, Brāļu kapu komitejas biedrs Tālis Ešmits saka: “Tas jāprasa tiem cilvēkiem, kas veica šo uzvārdu dokumentēšanu tajos laikos. Šai brīdī tie cilvēki, kas pārvietoti uz šiem kapiem, ir pārvietotas cilvēku skeletu daļas, nekārtīgi atvesti un kaut kādā veidā ieglabāti.”

Pie apglabātajiem karavīriem atrasta arī viena “Mosin-Nagant” sistēmas šautene, kāda bija Sarkanās armijas karavīriem, atrasti arī sprādzienbīstami priekšmeti: rokas granātas un patronas. Šādām lietām apbedījumos nebūtu jābūt, atzīst Tālis Ešmits. Turklāt - arī kapu plānojums izrādījies ne tāds, kāds tas bija izveidots. 

Rudbāržu padomju karavīru kapi nebija pirmapbedījumi, bet gan veidoti vairākus gadus pēc kara, kad kritušie savesti no vietām, kur notikušas kaujas, lielākoties no kaimiņos esošās Nīkrāces. Kārlis Maks, kurš dzīvo vien dažus metrus no nu jau bijušās kapsētas, atceras, ka savulaik klases biedri stāstījuši, kā notikusi karavīru pārbedīšana. “Kā jau Staļina laikos, vietējie cilvēki tika spiesti iet un rakt ārā, savākt mežos palikušos neapraktos kritušos. Tad viņus veda ar zirgiem, šeit lika. Acīmredzot spirts ir darījis savu, ka tur ir krustām šķērsām viņi salikti. Deva spirtu dezinfekcijai visādos veidos.”

Karavīru mirstīgās atliekas līdz pārbedīšanai padomju karavīru kapos Nīkrāces pagastā tiks uzglabāti kaulu depo. Uz Nīkrāci tiks pārceltas arī piemiņas plāksnes un tēlnieces Līvijas Rezevskas veidotais piemineklis.

Par lēmumu pārvietot padomju karavīru kapus no Rudbāržiem uz Nīkrāci Aizsardzības ministrija ar Ārlietu ministrijas starpniecību ir informējusi arī Krievijas Federācijas vēstniecību Latvijā. Tā tiks informēta arī par pārbedīšanas laiku pēc apbedījuma vietas izveidošanas Nīkrāces brāļu kapos.


#SIF_NVZ2022