Uzziedējuši pasaulē reti sastopami krokusi

Pasaulē to ir pavisam maz – zināms, ka divi ir Japānā un divi Latvijā. Runa ir par ļoti retas krāsas ziedu – Alatau krokusu, kas šopavasar uzziedējis pasaulē lielākajā krokusu kolekcijā – Raiskuma pagasta „Jaunrūjās”, selekcionāra Jāņa Rukšāna siltumnīcās. 

Lielākoties savas kolekcijas krokusus Jānis Rukšāns vācis pats, dodoties ekspedīcijās uz kalniem, bet šo atradis kāds viņa kolēģis – paņēmis vienu savam dārzam, taču otru atsūtījis.

Jānis lēš, ka pasaulē zināmi varētu būt vien pieci šī krokusa sīpoli un, iespējams, vēl kāds tā dzimtenē - kalnos. Bez šī rozā zieda, kolekcijā ir vēl arī citi reti krokusi.

Guna Rukšāne, Jāņa Rukšāna dzīvesbiedre, saka, ka uz māju pārsvarā skrienot ar saucienu: “Nāc, paskaties!” Viņam katrs krokuss esot kā brīnums.

Var teikt, ka šī krokusu kolekcija, kura šobrīd ir pasaulē lielākā, ir arī Jāņa Rukšāna mūža darbs. Tās ir arī neskaitāmas ekspedīcijas kalnos, lai atrastu zinātājam vien kaut ko atšķirīgu. Jāpiebilst, ekspedīcijās bijušas arī reizes, kad viena maza ziediņa dēļ būtībā risks ir bijis pat dzīvības cenā.

Pieredzēto ekspedīcijās un arī savu pētniecisko darbu Jānis Rukšāns apkopojis gan grāmatās, gan arī daudzās publikācijās. Un, lai arī Jaunrūjās ir pavasaris, ar krokusu ziedēšanu nu jau kuro gadu atnāk ātrāk kā citviet Latvijā - tas vienmēr ir ar savu pārsteigumu.

Šogad arī interese no apmeklētāju puses ir ļoti liela, un to var saprast – pēc ziemas un ilgajiem ierobežojumiem tā ir iespēja piedzīvot nedaudz ātrāk pavasari. Bet, dodoties uz Jaunrūjām, ne tikai jāievēro valstī ieviestie drošības nosacījumi, bet arī jāsagaida saulaina diena, jo tie atveras tikai saulei.