Vāc parakstus par aizliegumu jauniešiem iegādāties tabaku

Alternatīvas smēķēšanas metodes un dažādi citi apsvērumi ir noveduši līdz tam, ka ievērojama daļa sabiedrības smēķē. Lai situāciju risinātu, rosina Latviju sekot Jaunzēlandes un Malaizijas piemēram – aizliegt pirkt tabakas izstrādājumus jauniešiem.

Ne tikai vides piesārņošana un lieki izdevumi, bet arī apdraudējums veselībai. Tas ir iemesls, kādēļ “manabalss.lv” publicēta iniciatīva – aizliegt nākotnes jauniešiem tirgot tabakas izstrādājumus. “Iedomāsimies, ka ir 2024. gads, likums ir pieņemts. Iedomājies – bērnam tajā laikā ir 12 gadi. Likums ir pieņemts, viņš sasniedz pilngadību, viss – viņš vairs nevar nopirkt cigaretes vai tabakas izstrādājumus,” saka Kārlis Beļēvičs, iniciatīvas autors.

“Pēdējos gados smēķējošo iedzīvotāju īpatsvars Latvijā samazinās. It īpaši to īpatsvars, kuri lieto tradicionālos tabakas izstrādājumus. Ja runājam par skolēniem un pusaudžiem, īpatsvars, kuri lieto elektroniskās cigaretes, pēdējo gadu laikā būtiski pieaudzis, faktiski dubultojies,” saka Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta pārstāve.

Jāpiebilst – līdzīgs aizliegums nesen ir ieviests Malaizijā un Jauzēlandē. Latvijas Juristu apvienības valdes priekšsēdētājs Rihards Bunka norāda: “Jaunzēlandes gadījumā runa ir par to, ka arī turpmāk, kad šie cilvēki sasniedz pilngadību, arī tad valsts neļaus viņiem pārdot tabakas izstrādājumus. Runa ir par personām, kuras ir dzimušas 2008. gadā un vēlāk. Tātad - līdz 2026. gadam nekādas izmaiņas nenotiks, jo viņas tik un tā ir nepilngadīgas.”

“Attiecībā uz šiem jaunajiem produktiem, mūsuprāt, būtu jāstrādā pie papildus ierobežojumiem, nosakot tos normatīvajā regulējumā uz šiem produktiem. Viens no priekšlikumiem ir aizliegt laist tirgū elektronisko smēķēšanas rīku šķidrumus, to aizstājēju produktus, kuri satur aromatizētājus,” pauž Inga Birzniece.

Tikmēr visai radikālais risinājums nozīmētu, ka iegādāties nedrīkst, bet lietot var, turklāt vecākā paaudze drīkstētu turpināt smēķēt. Cik tas ir reāli? “Latvijas gadījumā tas nozīmētu administratīvās atbildības ieviešanu par tabakas izstrādājumu nodošanu šādām personām jeb, ja aizliegums ir pilnīgs kā narkotikām, nozīmētu kriminālās lietvedības sākšanu. Atšķirībā no Jaunzēlandes, mēs atrodamies vienotā Eiropas tirgū, līdz ar to šāda veida aizliegumi būtu ieviešami tikai tad, kad dalībvalstis savā starpā būs apspriedušas,” saka Rihards Bunka.

Ja šādu likumprojektu sāktu skatīt Saeimā, diskusijas būtu karstas. Pirmkārt, tabakas izstrādātājiem ir spēcīgs lobijs. Otrkārt, ekonomiskie apsvērumi. Pērn valsts nodokļos no tabakas izstrādājuma precēm saņēma 241,1 miljardu eiro, ReTV noskaidroja Valsts ieņēmumu dienestā. Ja iniciatīva savāks 10 000 balsu – iespējams, šādas diskusijas arī sāksies. 


Foto: Freepik