Vai dodoties pie ārsta un zobārsta nepieciešams veikt Covid-19 testu?

Vispirms izmēra temperatūru – tā notiek, ierodoties ikvienam klientam zobārstniecības klīnikā Dentalfix. Pēc tam aicina rūpīgi dezinficēt rokas. Tikai tad, ja cilvēkam nav nekādu saaukstēšanās simptomu, pacients drīkst doties pie speciālista. Lai veiktu zobu labošanu, higiēnu un citas zobārstniecības manipulācijas, šeit nav jāuzrāda Covid-19 tests.

Dentalfix zobārstniecības zobu higiēniste Jolanta Kalniņa stāsta, ka ir pacienti, kas zvana, jautā, vai nepieciešams Covid-19 tests, taču šobrīd nav tādas vadlīnijas – nav saskārusies, ka tas būtu obligāti.

Speciālisti, lai pasargātu sevi, strādā pilnos aizsargtērpos, kas pēc katra pacienta tiek mainīti. Jāpiebilst, tiek dezinficētas arī virsmas. Apmeklētāju plūsma organizēta tā, lai cilvēki nesatiktos, starp pierakstiem atstājot vismaz 10 līdz 15 minūtes laika dezinfekcijai un telpu vēdināšanai.

Jolanta Kalniņa stāsta, ka darbs tiek organizēts tā, ka nestrādā visi, bet gan viens vai divi kabineti. Tā ir iespējams regulēt pacientu plūsmu – uzgaidāmajā telpā atrodas viens vai divi cilvēki.

Klīnikā ReTV Ziņām stāsta, ka cilvēki paši ir ļoti apzinīgi. Teju katru dienu saņemot zvanus no klientiem, kuri atsaka vīzīti, jo kļuvuši par Covid-19 kontaktpersonu. “Reāli veseli cilvēki nāk uz procedūrām. Agrāk tas bija kā likums, īpaši bērni tur bija tik ļoti puņķaini, mēs bijām pie tā jau tik ļoti pieraduši,” bilst zobu higiēniste.

Ginekoloģe Ināra Muceniece ReTV Ziņām skaidro - viņa pacientes pieņem tikai pēc iepriekšēja pieraksta. Uz vizīti sievietēm jāierodas sejas aizsargmaskās vai respiratoros – sākumā tiek izmērīta temperatūra, jāaizpilda anketa, ka pēdējo nedēļu laikā nav nekur bijis ārzemēs un nav saaukstēšanās simptomu, vai kontaktējies ar kādu Covid-19 inficēto.

Daktere Muceniece norāda, pirms vizītes viņa pacientēm nelūdz uzrādīt Covid-19 testu. Tas esot jāveic pirms plānveida manipulācijām, piemēram, plānveida ķeizargrieziena – jābūt 48 stundu negatīvam testam.

Veselības ministrijas pārstāve ReTV Ziņām norāda, ka ārstniecības iestādēm šobrīd jāievēro stingri epidemioloģiskie drošības nosacījumi. Covid-19 tests pacientiem esot jāveic pirms plānveida operācijām vai invazīvām manipulācijām.

Sintija Gulbe, Veselības ministrijas pārstāve, norāda, ka ārstam pirms plānveida manipulācijas savlaicīgi jābrīdina pacients par nepieciešamību veikt Covid-19 testu. Nosūtījumu var izsniegt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, ko apmaksā valsts.