Vai ģimenes ārstiem vakcīnu devas paliek pāri un jāizmet?

Loģistikas un plānošanas izaicinājums ģimenes ārstiem – Covid-19 vakcīnu izmantošana. Ik reizi, kad vakcīnas flakons ar vairākām devām ir atvērts, jārēķinās ar to, ka pacients var arī neierasties.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) valdes loceklis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs saka: “Šie daudzdevu flakoni varbūt īsti nav piemēroti tādai ģimenes ārstu praksei. Mums ir jāsaprot, ka pastāv riski tam, ka var būt šie vakcīnu pārpalikumi. Un pastāv risks vakcīnu zudumam.”

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs gan piebilst – no šādiem gadījumiem, kad vakcinācijas deva jāizmet, ir iespējams izvairīties.

“Tas var būt tādās situācijās, kad kāds pacients neierodas. Dažādu iemeslu dēļ – vai slimības dēļ, vai transporta problēmu dēļ. Ģimenes ārsti rēķinās ar vismaz šīm 10 devām, un vajadzības gadījumā mēs varam pieaicināt mūsu pacientus, rezervistus,” pauž Ainis Dzalbs.

Veselības inspekcijā skaidro – ir svarīgi ievērot prioritāri vakcinējamo personu kārtību, taču vienlaikus reaģējot tā, lai deva nenonāk atkritumos. 

Veselības inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone saka: “Ja dienas beigās ārstniecības iestādē izveidojas neizlietoto vakcīnu devu uzkrājums, kuras nav iespējams saglabāt uz nākamo vakcinācijas dienu, tad šādā gadījumā var tikt vakcinētas personas ārpus prioritāri vakcinējamām grupām.”

LLĢĀA pārstāvis stāsta – praksēs, kuras veic vakcinēšanu, sarakstu reģistrēšana ir obligāta. Viņš piebilst, arī viņa kolēģiem esot “rezervistu saraksts” . “Es varu apgalvot to, ka neviens ģimenes ārsts vakcīnas ārā nemet nekādus pārpalikumus. Ja tāds rodas, mēģinām izmantot maksimāli efektīvi.”

Ainis Dzalbs ReTV Ziņām saka – darbu ģimenes ārstiem atvieglotu atbildīga pacienta rīcība, laikus ziņojot, ka uz vakcinēšanos neieradīsies. Tas ir būtiski, jo, lai vakcīnas flakonu izlietotu pilnībā, izšķirošs ir laiks.

Tikmēr Veselības inspekcijā skaidro par vakcīnu uzglabāšanu. Piemēram, "AstraZeneca" atvērtu vakcīnas flakonu istabas temperatūrā var uzglabāt sešas stundas, un to svarīgi zināt, piemēram, izbraukuma vakcinēšanā.  

Ja devas neizdodas laikus izmantot, tad par tām jāinformē Slimību profilakses un kontroles centrs. Un pēc tam jau tās nonāk bīstamo atkritumu konteineros.

Slimību profilakses un kontroles centrs šobrīd gan nevarēja precizēt skaitu, cik vakcīnu devu gājušas zudumā, vien norādīja, ka pirms aptuveni trim nedēļām vēl nebija nevienas norakstītas devas.

Veselības inspekcijā tikmēr stāsta – sākti 3 administratīvie procesi par medicīnas iestādēm, kuras pārkāpušas kārtību, vakcinējot personas, kas nav konkrētās iestādes darbinieki. 


Foto: pixabay.com