Vai kovida pote senioriem būs obligāta?

Turpinoties straujai kovida izplatībai, Latvijā kā obligātu varētu ieviest senioru vakcināciju vecumā virs 60 gadiem. Šādu priekšlikumu izteicis Valsts prezidents Egils Levits. Skaidrs, ka sabiedrībā nostāja pret šo jautājumu nebūs viennozīmīga. Vienprātības nav arī politiķu vidū.

Šobrīd Latvijā vakcinēti teju 80% senioru vecumā virs 60 gadiem, taču aizvien vismaz 100 tūkstoši iedzīvotāju šajā vecuma grupā nav saņēmuši nevienu poti pret kovidu. Valsts prezidents uzsver, lai šos cilvēkus pasargātu, nepieciešams palielināt vakcinēto skaitu. “Ja šis procents aug lēni, bet vienlaicīgi mēs redzam, ka omikrona paveids izplatās ļoti ātri, tad šī diskusija varētu novest arī pie tā, ka būtu nepieciešama šī obligātā vakcinācija,” saka Egils Levits, Valsts prezidents.

ReTV Ziņu uzrunātie seniori lielākoties atzīst, ka potēties pret kovidu vajag, taču cilvēkus neuzrunā vārds “obligāti”. “Biju ilgi pret. Tad man draudzene smagi saslima, Rīgā bija, nu jau ir mirusi. Kad bija palātā, zvanīja un teica - obligāti vakcinējies. Ļoti smagi,” saka Zigurds, Valmieras iedzīvotājs.

Būtisks jautājums, apsverot obligātu senioru vakcināciju, ir, vai visām personām šajā vecuma grupā būs iespējams savas dzīves vietas tuvumā pēc iespējas ātrāk saņemt poti. Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja ReTV Ziņām norāda, ka ir bijuši gadījumi, kad rindā jāgaida teju mēnesis.

Latvijas Pensionāru biedrības vadītāja Aija Barča: “Viens ļoti konkrēts piemērs no Jelgavas novada. Cilvēks decembrī piesaka vakcināciju, pats ir gatavs aizbraukt līdz vakcinācijas centram, saņem informāciju, ka viņa vakcinēšana ir iespējama 15. janvārī.”

Barča vēl uzsver, ka seniori, īpaši ar dažādām hroniskām kaitēm, jautājumos par vakcināciju uzticas savam ģimenes ārstam, kurš ne vienmēr mudina vakcinēties. Nereti arī lēmumu ietekmē tuvinieki. “Ir mums arī šādi cilvēki, piemēram, 80 plus, kur viņiem aizliedz vakcinēties bērni vai mazbērni. Manuprāt, tā arī ir ļoti liela problēma,” saka Aija Barča.

Savukārt sociālantropologs Andris Saulītis piedāvā senioru vakcināciju veicināt, nosakot mājsēdi nevakcinētiem cilvēkiem vecumā virs 60 gadiem. Piemēram, ierobežojot braukšanu sabiedriskajā transportā, liedzot apmeklēt privātus pasākumus un veikalus. “Visprātīgāk būtu valstij skaidri noteikt, kādos apstākļos šos ierobežojumus atceltu. Tas nozīmē, ja savakcinēsies vēl desmit tūkstoši senioru, varēs uz veikalu iet līdz pulksten pieciem, ja 50 tūkstoši - tas tiks atcelts.”

Veselības ministrijā ReTV Ziņām norādīja, ka par senioru obligātu vakcināciju pret kovidu ir bijušas diskusijas koalīcijā, bet konkrētu priekšlikumu šobrīd neesot. Tikmēr ministru prezidents Krišjānis Kariņš atzinis, ka politiķi nav spējuši vienoties par sankcijām, kas draudētu nevakcinētajiem senioriem. Šobrīd neesot nekādas jēgas ieviest šādu prasību, taču neatbildēts ir jautājums: ar kādām metodēm valsts panāks plašāku vakcināciju.


Foto: Freepik