Vai Latgales šmakovkas reklamēšana tūrismā veicina alkohola lietošanu?

Četri muzeji, kulinārā mantojuma centrs, laboratorija un dedzinātava - ar septiņiem pieturpunktiem Latgali caurvij Šmakovkas ceļš. Gastronomiskā tūrisma maršruta popularizēšanai piešķirts arī publiskais finansējums, kas izlietots reklāmas video veidošanai. Norādes, ka alkohola lietošanai ir negatīva ietekme, tajā nav.

“Neapšaubāmi būtu jārespektē katra reģiona kulinārijas kultūras iezīmes, tomēr Alkoholisko dzērienu aprites likumā ir noteikts aizliegums izgatavot vai uzglabāt destilātu ražošanai paredzētus aparātus un ierīces, lai arī to realizācija nav aizliegta. Arī destilēto alkoholisko dzērienu ražošana Latvijā mājas apstākļos, tai skaitā savam patēriņam, ir aizliegta,” pauž Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe.

Paši Latgales šmakovkas popularizētāji uzsver, ka stāstījumi par šo kulinārā mantojuma sastāvdaļu muzejos un ražotnēs nemudina cilvēkus pārkāpt likumu. “Uz šādiem muzejiem vairāk brauc paskatīties, satikt cilvēkus, baudīt kultūras programmu, izzināt vēsturi, izpētīt kaut ko smalkāk,” saka “Latgolys šmakovkys” ražotājs Jānis Krivtežs.

Šmakovkas ražotājs Malnavā stāsta, ka pie viņa brauc arī pieredzes apmaiņā. “Šeit brauc un pie manis konsultējas tie, kas vēlas izņemt licenci, legalizēt ražošanu un sākt maksāt nodokļus.”

“Latgolys šmakovkys” dedzinātava gan ir uzņēmums, ar sava produkta reklamēšanu te nodarbojas privātpersona. VID vairāk nobažījies par to, vai alkohola reklamēšanu neveic publiskas iestādes, piemēram, Daugavpils pašvaldības “Šmakovkas muzejs”.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Baiba Šmite-Roķe: “(..) politikas veidotājiem īpaša uzmanība jāpievērš alkoholisko dzērienu pieejamības un mārketinga ierobežošanai un nelegālā alkohola ietekmes mazināšanai uz sabiedrības veselību. Tajā pat laikā, piemēram, Daugavpils pilsētas pašvaldība pēdējos gados ne tikai aktīvi aicina apmeklēt ar alkohola lietošanas tradīcijām saistītus kultūrvēsturiskus objektus, bet piešķir nodokļu maksātāju līdzekļus.”

Daugavpils “Šmakovkas muzejā” ReTV Ziņām uzsver, ka līdzās senajiem un mūsdienu kandžas aparātiem izvietoti arī stendi ar informāciju par pārmērīgas alkohola lietošanas kaitīgumu. “Mēs šo šmakovkas dzērienu aplūkojam nevis no tās alkohola prizmas, bet no Latgales kulinārā mantojuma viedokļa,” saka Raivis Malnačs “Šmakovkas muzejs” apmeklētāju centra speciālists.

Jāatzīmē, ka sevi par muzeja idejas autoru sauc Māris Bozovicš. Viņš vada Latgales reģiona attīstības aģentūru, kas administrē Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējuma sadali Latgales Kultūras programmā. Pēdējo trīs gadu laikā muzejam un Šmakovkas ceļam piešķirti 3,5 tūkstoši eiro. Viņš komentāru atteicās sniegt. Latgales kulinārā mantojuma centrs savulaik izdevis recepšu grāmatās aprakstot arī šmakovkas pagatavošanas receptes.

“Latgales kulinārā mantojuma centra” pārstāve Ilze Stabulniece saka: “Ja kāds no saimniekiem uzliek spaini uz gāzes plīts un iztecina litru, tas nav liels apjoms. Tas noteikti nedegradē sabiedrību un arī nerada šos alkoholisma draudus.”

Daugavpils reģionālās slimnīcas ārsts narkologs savā darba ikdienā gan novērojis pretējo. “Jā, daļa no pacientiem norāda, ka alkoholu ir iegādājušies “točkās”, arī tas ir pašbrūvētais alkohols, ko ražo mājās. Un tātad arī nelegāli tirgo. Pašreizējā situācijā alkoholu plašāk izmanto dažādās prezentācijās kā šmakovku. Sava loma ir šī pastiprinātai alkohola lietošanai,” pauž Jāzeps Korsaks, narkologs.

Latvijā kopumā esot izsniegtas 106 licences mazajām alkoholisko dzērienu darītavām, tikai 8 no tām atrodas Latgalē. Tas VID ieskatā liecina, ka pastāv liels nelegālās ražošanas un realizācijas tirgus. Slimību profilakses un kontroles centra pētījums 2015. gadā liecina, ka nereģistrētā stiprā alkohola patēriņa īpatsvars Latvijā bija 25,3%. Bet no kopumā Latvijas iekšzemē izņemtā nelegālā alkohola 28% ir izņemti tieši Latgales reģionā. Jebkāda stiprā alkohola radīšana mājas apstākļos pat tikai savam patēriņam ir sodāma rīcība, neskatoties uz senām tradīcijām.


Foto: smakovka.lv