Vai Leģionāru piemiņas dienai kara dēļ pastiprināti pievērsīs uzmanību drošībai?

Rīt ir 16. marts jeb Leģionāru piemiņas diena. Datums, kurš ikreiz sabiedrībā raisa visai atšķirīgas emocijas un nereti arī pretēji domājošo viedokļu sadursmes. Kā ik gadu epicentrs ir Rīga, bet arī citviet Latvijā notiek leģionāriem veltīti piemiņas pasākumi. Kā tiem gatavojas pašvaldības? Vai šogad Ukrainas dēļ plānots pastiprināti pievērst uzmanību drošībai?

Lai pieminētu latviešu leģionārus, rīt Rīgā notiks “Daugavas vanagu” organizēts gājiens no Svētā Jāņa Baznīcas līdz Brīvības piemineklim, kur plānota ziedu nolikšana. Savu pasākumu šajā dienā Vecrīgā bija pieteikusi arī “Latvijas antinacistiskā komiteja”, tomēr Rīgas dome neatļāva to rīkot, bažījoties par sabiedrisko kārtību. Šī organizācija gan paziņojusi, ka, ņemot vērā situāciju pasaulē, lai nesaasinātu konfliktu un neradītu provokācijas, protesta pasākumu šogad nerīkos. Rīgas dome tik un tā pieļauj, ka Leģionāru piemiņas dienā Vecrīgā var rasties sabiedriskās kārtības draudi. Rīgas domes komentē: “Nepieciešamības gadījumā kārtības uzturēšanai tiks piesaistīti papildu pašvaldības un Valsts policijas spēki, kuri - kā katru gada šajā dienā - darbosies pēc Valsts policijas speciāli izstrādāta plāna.”

Ik gadu pēc ziedu nolikšanas pie Brīvības pieminekļa daļa gājiena dalībnieku dodas uz leģionāru piemiņas pasākumu Lestenes brāļu kapos Tukuma novadā. Pašvaldības domes priekšsēdētājs ReTV šodien apstiprināja, ka, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, pašvaldība apzinās, ka visus iespējamos drošības riskus 16. martā nevar paredzēt, tomēr ir gatavi drošību pasākumā nodrošināt. Šie jautājumi šodien pārrunāti Civilās aizsardzības komisijā ar drošībsargājošajiem spēkiem. Tukuma novada domes priekšsēdētājs (LRA) Gundars Važa: “Tur sāks jau no šī vakara dežurēt, līdz rītvakaram būs nepārtraukta dežūra. Papildus cilvēki netiks iesaistīti, bet tur ir vairāku gadu pieredze šī pasākuma organizēšanā. Speciāli negatavojamies citām aktivitātēm,” norāda Gundars Važa.

Citus gadus Leģionāriem veltīti piemiņas pasākumi notikuši arī Jelgavā un Liepājā. Šeit ReTV norāda, ka šogad tādi nav plānoti, bet pašvaldības policija tomēr strādās pastiprinātā režīmā.

Liepājas pilsētas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Kaspars Vārpiņš saka: “Liepājā īsti nevarētu manīt, ka būtu kaut kādas problēmas ar šiem prokrieviski noskaņotajiem cilvēkiem. Es domāju, ka nevajadzētu būt nekādām īpašām problēmām, bet, protams, mēs šīm vietām pievēršam pastiprinātu uzmanību jebkurā gadījumā.”

Tikmēr lielākajās pašvaldībās Vidzemē atzīst, ka 16. martā būtiskus drošības riskus nesaredz, drošībsargājošās iestādes strādās ierastajā režīmā. Siguldas novada domes pašvaldības priekšsēdētāja vietniece (LRA) Līga Sausiņa: “Nacionālā sastāva ziņā viendabīga sabiedrība, nav bijušas iepriekšējos gados indikācijas, arī šobrīd nav indikācijas, ka vajadzētu par to uztraukties.”

Savukārt Daugavpils pilsētas pašvaldība tā arī nerada iespēju sniegt atbildi ReTV par drošības pasākumiem pilsētā 16. martā. Jāpiemin, ka Valsts policija saistībā ar Leģionāru piemiņas dienu, pastiprinātu uzmanību pievērš tam, kas šobrīd notiek informatīvajā telpā. 


Foto: Freepik

#SIF_NVZ2022