Vai neredzīgo baltais spieķis ir pietiekami pamanāms?

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka, neredzīgam cilvēkam signalizējot, proti, paceļot balto spieķi, ir atļauts šķērsot ceļa braucamo daļu arī ārpus gājēju pārejām - autovadītājiem ir pienākums apstāties. Liepājas neredzīgo biedrība jau vairāk nekā 20 gadu garumā sadarbībā ar Valsts policiju organizē “Baltā spieķa dienu’’, kurā pierādīts, ka autovadītāji nespēj laikus to ieraudzīt un apstāties.

Liepājas neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Ceirulis saka: “Tajā brīdī viņam pieiet un prasa šoferim: “Kāpēc jūs neapstājāties?” Viņi saka: “Es neredzēju.’’ “Jūs arī esat neredzīgs?’’ Nu, protams, neredzīgi šoferi nemēdz būt. Tātad - neredzēja. Saplūst baltais spieķis, šī baltā krāsa saplūst ar kopējo, apkārtējo vidi. Un neredzīgam cilvēkam, protams, ir vienalga, kādā krāsā tas spieķis ir, bet pats galvenais ir drošības jautājums, lai auto vadītāji varētu pamanīt un laicīgi apstāties.’’

Artūrs, kurš jau vairāk nekā desmit gadus ikdienā viens pats pārvietojas ar balto spieķi, norāda, ka nejūtas droši, šķērsojot brauktuves. Tāpat uzsver, ja balto spieķi aizstātu ar dzeltenu, tas autovadītājiem to padarītu redzamāku.

“Vadītāji kļūst tādi mierīgāki, bet man ir gadījies, ka mašīna man uzbrauc virsū uz pārejas. Kad nāks rudens, kad būs rudens, tomēr dzeltenais - tas labāk atstarojas, ziemā arī būtu daudz labāk,’’ pauž Artūrs Līvmanis, redzes invalīds.

Uzrunātie autovadītāji arī apstiprina, ka balto spieķi pamanīt ir grūti.

Liepājas neredzīgo biedrība noslēgusi līgumu ar Liepājas Universitāti par pētījuma veikšanu, kura laikā tiks vērtēts arī piemērotākais dzeltenās krāsas tonis. Dzeltenā krāsa jau tiek izmantota, marķējot, piemēram, pirmo un pēdējo pakāpienu, apgaismes stabus, vietas, kurās nedrīkst novietot auto, arī ceļu policistiem vestes ir dzeltenas, jo šī krāsa dabā veido lielāku kontrastu un ir pamanāmāka. Jau 15. oktobrī rezultātus plānots prezentēt Ceļu satiksmes un drošības direkcijai, pašvaldību un valsts iestādēm.

Ja pētījums pierādīs, ka dzeltenas krāsas spieķis ir labāk redzams un drošāks nekā baltas, tad tālāk to prezentēs arī Eiropas un Pasaules Neredzīgo asociāciju kongresā.


Foto: FreePik