Vai Ogrē vēl ir demokrātija?

Konflikts starp Ogres novada pašvaldību un Ogres vēstures un mākslas muzeju, kas aizsākās ar priekšsēdētāja vēlmi atklāt muzejā Pjotra Avena kolekcijā esošo porcelāna izstādi, joprojām tikai samilst. Šodien pašvaldība paziņoja par aizliegumu rīkot atbalsta akciju, ko organizē Ogres pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība. Muzeja ieskatā, atriebjoties par iebildumiem pret šādas izstādes atklāšanu, pašvaldība sākusi piemērot dažādas sankcijas. Šodien biedrība gan uzrakstījusi jaunu iesniegumu atbalsta akcijas rīkošanai rītvakar.

Domstarpības starp Ogres novada vadību un Ogres vēstures un mākslas muzeju, kas sākās līdz ar novada priekšsēdētāja Egila Helmaņa vēlmi izstādīt sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna izstādi no personiskās kolekcijas, tagad pāraugušās pamatīgā plaisā. Vairākas izstādes ir atceltas. To vietā steigšus pēc nule apstiprinātā plāna izveidota vietējo mākslinieku izstāde no muzeja krājumiem. Muzejam nav atļauts komunicēt ar medijiem. Dome nav atļāvusi arī atbalsta sapulci muzejam, ko pieteica Ogres pilsoniskās sabiedrības un attīstības biedrība. “Šis ir nopietns signāls, ka te vispār nav demokrātijas. Mēs ticam, ka cilvēki tāpat nāks, būs nesankcionēts pasākums. Viņi nāks nolikt sveces par mirstošu demokrātiju,” saka Inga Zvirbule, Ogres vēstures un mākslas muzeja sabiedrisko attīecību speciāliste.

Divu stundu garajā preses konferencē novada vadība gan uzsvēra, ka Ogrē joprojām valdot demokrātija. Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Jebkurš cilvēks var atnākt uz muzeju, piedāvāt kādu ideju, ja tā ir laba un vērtīga. Muzejs neko neteica, ka ir pret vai atturas.”

Vienlaikus domes vadība nepārprotami norādīja, ka Ogres vēstures un mākslas muzejs ir pašvaldības iestāde, kam jārūpējas par novadpētniecību lielajā Ogres novadā. Muzeja vadītājas virzienā izskanēja pārmetumi gan par to, ka desmit gadu laikā ir izpētīts tikai viens pagasts, gan par korekciju trūkumu izstāžu plānā, kas ticis iesniegts 31. augustā, bet apstiprināts tikai vakar. Savukārt budžets apstiprināts 16. februārī. Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale: “Uz 7. februāri joprojām bija iekļautas pozīcijas par izstādēm janvārī 400 eiro apmerā, bet janvāris jau ir pagājis. Tātad – budžeta pieprasījumā muzejs ir norādījis finansējuma pieprasījumu par izstādēm, kas nenotiek.”

“Izstāžu plāns tiek apstiprināts katru gadu janvārī, februārī. Šajā pārtraukumā līdz budžeta pieņemšanai tiek strādāts ar budžetā iesniegto, bet vēl neapstiprināto plānu. Līdz šim iebildumi nekad nav bijuši,” stāsta Ogres vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece.

Muzejam tiek pārmesta arī nepatiesas informacijas sniegšana, tāpēc kopš 17. februāra runāt ar medijiem var tikai, saskaņojot ar domes sabiedrisko attiecību speciālistiem. Nesaprašanās bijusi arī par muzeja darbu, tāpēc uz īsu brīdi tas ticis slēgts. Šodien muzeja direktore teica, ka muzejs strādāšot, tomēr norādīja uz komunikācijas problēmām ar domi. Savukārt Ogres pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrības iesniegtais pieteikums atbalsta sapulcei ticis noraidīts, jo likums nepieļauj šādos pasākumos ierasties maskās, ko ar ironiju komentēja domes vadība. Helmanis: “Divas bankrotējošas partijas veido savu akciju. Es varbūt saprotu, kāpēc Grīnhofa vēlas iet maskās. Daniels Pavļuts jau mums visai valstij divus gadus lika staigāt maskās.”

Ogres pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrības pārstāvis Kārlis Avotiņš: “Jā, mēs sākotnēji to bijām iedomājušies, jo cilvēki zvanīja un interesējās, cilvēki uztraucās, ka viņus atpazīs un pret viņiem tiks vērstas represijas, tāpēc preses relīzē bijām iekļāvuši. Pēc tam paši paskatījāmies, ka īsti tas varbūt neatbilst likuma pantam. Tāpēc arī to izņēmām ārā. Bet pieteikumā domei nav neviena vārda par aicinājumu ierasties maskās.”

Rīkot atbalsta akciju biedrība nolēmusi pēc domes aizlieguma bez saskaņojuma komunicēt ar presi un sabiedrību. Tikmēr muzeja darbinieki salīdzina domi ar lauvu, bet muzeja darbiniekus ar trusīšiem, aicina Latvijas sabiedrību palīdzēt. Zvirbule: “Mums vajadzīga juridiska palīdzība, jo esam kā pašvaldības pakļautībā esoša iestāde. Tiesiski neaizsargāti.”

Biedrība uzrakstījusi jaunu pieteikumu domei par atbalsta akciju tajā pašā vietā un laikā.