Vai operatīvie dienesti ir gatavi dabas stihijām?

Vakar pieredzētā vētra bija lielākā pēdējo piecpadsmit gadu laikā. Tika bojātas automašīnas, mājas, brīžiem nestrādāja internets un telefonsakari - arī operatīvajiem dienestiem. Kāds ir rīcības plāns, ko darīt šādās situācijās, kad cilvēkiem nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, taču tie nav sasniedzami, nespēj pilnvērtīgi komunicēt?

Vakardienas vētras ietekmē 20 tūkstošiem mājsaimniecību bija elektrības pārrāvumi. Ja kāds no operatīvajiem dienestiem nevarētu saņemt izsaukumu elektrības pārrāvuma dēļ, sekas būtu nopietnas. “Visi zvanu centri ir nodrošināti ar elektoģeneratoriem. Tad tā elektrobarošana tiek nodrošināta zvanu centriem. Otrs - telefoncentrāles darbojas no akumulatoriem. Kamēr elektrība tiek atjaunota, tās telefoncentrāles ilgstoši var darboties, visi zvani tik pieņemti. Telefons darbojas no vājstrāves tīkla, kur lielais elektrības pārrāvums to mazāk ietekmē,” skaidro Hermanis Plisko, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zvanu apstrādes un resursu vadības nodaļas priekšnieks.

Nepieciešamības gadījumā ģenerators spēj nodrošināt 24 stundu darbību. Ja enerģijas traucējumi ir ilgāk, ģeneratori tiek papildināti ar degvielu. “Mums ir iespējams arī pārvietoties uz citu korpusu, ja mūsu zvanu centrā notiek šādi pārrāvumi, vēl ir iespēja pārslēgties uz Daugavpili. Daugavpilī mums arī ir operatīvā vadības centra grupa. Varbūt ne tik daudz skaitliski kā Rīgā, bet uz kādu periodu, laiku uz četrām stundām mēs varam nodrošināt uzturēt visus sakarus, iespēju robežās nodrošināt pakalpojumu saņemšanu,” stāsta Raita Krišjāne, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvā centra vadītāja.

Valsts policijas iecirknis Latgalē vakar saskārās ar vētras radīto elektrības traucējumiem. “Nepieciešamības gadījumā varētu sazvanīt policiju. Tad visiem šiem centriem problēmas nesagādāja. Latgales reģionā bija īslaicīgi pārrāvumi, bet tas ne minūtēs, bet varbūt kādās sekundēs, kad elektrība noraustās,” atzīst Māris Pilickis, Valsts policijas Operatīvās vadības biroja priekšnieks.

Kā ReTV norāda dienestos - vakardienas vētra, radot pārrāvumus interneta un telefonsakaru nodrošinājumā, vismaz pagaidām neesot radījis nevienai personai nespēju sazināties ar palīdzības sniedzējiem. 


Foto: Freepik