Vai pārāk lēna braukšana uz ceļiem ir bīstama?

Avārijas situācijas var radīt autobraucējs, kurš lēnās braukšanas dēļ neiekļaujas satiksmē un paaugstina bīstamību. Lēnai braukšanai ir dažādi iemesli, kā transportlīdzekļa kravas īpatnības, auto tehniskais stāvoklis, telefona lietošana pie stūres vai veselības īpatnības, norāda auto eksperts Oskars Irbītis.

Auto un satiksmes eksperts Oskars Irbītis pauž: “Paša vadītāja stāvoklis, tas bieži attiecināms uz vecajiem cilvēkiem, nevar tik ātri pieņemt lēmumus, līdz ar to brauc lēnāk. Te galvenā atbildība uz ārstiem.”

Ik pēc desmit gadiem veselības pārbaude jāveic B kategorijas jeb vieglā transportlīdzekļa vadītājiem. Tādā veidā var pārliecināties, ka paša un citu autovadītāju drošība nav apdraudēta. Personām pēc 60 gadu vecuma veselības apskate jāveic ik pēc trim gadiem.

Aizvadītajā gadā vecumā no 60 līdz 64 gadiem bija vairāk nekā 5 ar pusi tūkstoši autovadītāji, virs 65 - teju 9 ar pusi. Kopumā Latvijā vieglā transportlīdzekļa vadīšanas tiesības ir tuvu 80 tūkstošiem cilvēku.

Daudziem autovadītājiem ir skarbs viedoklis par senioriem satiksmē. Ārsti, kuri pēta vecuma ietekmi uz cilvēka dzīvi un spēju pielāgoties apstākļiem, mītus vēlas izkliedēt: vecums nav noteicošais rādītājs, ka persona brauc pie transportlīdzekļa stūres neadekvāti.

Gerontoloģijas centrs stacionārā „Biķernieki” vadītāja Daina Zepa pauž: “Ne jau gluži tie 60 gadi, tie jau brieduma gadi varētu teikt - mūsdienās cilvēki dzīvo ilgāk. Var būt tāds brīdis, kad nav tik liels reakcijas ātrums, bet tas jau tuvāk 80 gadiem un vairāk. Redzes problēmas, dzirdes problēmas, varbūt reizēm muskuļu sistēma, kustības, īpaši kakla un plecu zona.”

Katru gadu notiek ceļu satiksmes negadījumi, kurus izraisīšanas iemesls ir veselības problēmas – atzīmē Oskars Irbītis. Viņš piemin akūtas sirds problēmas. Ir bijuši gadījumi, ka cilvēks gandrīz miris pirms ceļu satiksmes gadījuma.

Vecāka gada gājuma cilvēki savu transportlīdzekli izvēlas vadīt skaidras redzamības laikapstākļos un izvairās braukt tumsā. Daudzkārt braukšanas ātrums ir lēns, kas kaitina citus autovadītājus.

Likumā ir norādīts, ka braukt pārāk ātri nedrīkst un draud sods, bet tieši tas pats attiecas pārāk lēnai braukšanai. “Ceļu satiksmes likums” paredz sodu par traucējošu situācijas radīšanu uz ceļa. Jāpiebilst, policija uz šiem lēnajiem braucējiem skatās pielaidīgāk, lai gan sodi ir uzlikti.

Noteikumos norādīts par joslām - ārpus pilsētas jābrauc pēc iespējas tuvāk labajai malai, netraucējot citus satiksmes dalībniekus. Ja autovadītājs spītīgi nelaiž garām ātrāk braucošu transportlīdzekli, var sekot apdzīšanas manevri, kas var radīt avārijas situācijas. Tiesa, šis nebūt neattiecas tikai uz vecāka gada gājuma braucējiem.