Vai teritoriālā reforma apdraud muzeju identitāti?

Tuvojoties administratīvi teritoriālajai reformai, satraukumu par nākotni un savas identitātes saglabāšanu pauž mazo novadu muzeji. Lai maksimāli nodrošinātos pret iespējamo pievienošanu Ķekavas Novadpētniecības muzejam, Baldones muzejs vēl pirms likumā noteiktā termiņa beigām uzsācis pirmreizējās akreditācijas procesu.

Baldones muzejs dibināts pirms trīs gadiem ar mērķi saglabāt vietējās kultūrvēsturiskās vērtības. Starp tām arī Mercendarbes muiža, kas ir muzeja jaunā mājvieta, un, protams, Baldones kūrorts. Par to arī stāsta muzeja patstāvīgā ekspozīcija. Neskaidrību par nākotni gan raisa administratīvi teritoriālā reforma. Plānots, ka pēc tās Baldone tiks iekļauta Ķekavas novadā. Baldones muzeja vadītāja Elīna Rasnace uzsver, ka daudzas lietas tomēr nav līdz galam skaidras, iespējams, ka jaunā Ķekavas dome varētu lemt, ka novadā diviem muzejiem nebūs vietas. Likums nosaka, ka pirmreizējā muzeja akreditācija ir jāveic ne ātrāk kā pēc trīs gadiem, un ne vēlāk kā pēc pieciem. Lai maksimāli nodrošinātos pret iespējamām nejaušībām, baldonieši šo procesu jau uzsākuši.

Gan Baldones, gan Ķekavas novadpētniecības muzeja vadītājas uzsver, ka savā starpā sadarbojas, bet būtu neprāts muzejus apvienot, jo katram no tiem ir savi mērķi un uzdevumi.

Par to, kā saglabāt savu identitāti pēc apvienošanas lielajos novados bažīgi ir arī citu mazo un ne tikai mazo novadu muzeji. Šis jautājums skatīts arī videokonferencē ar pašvaldību savienību. Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde iesaka muzeju speciālistiem jau tagad runāt ar pašvaldību pārstāvjiem. Jo vairāk būs šī komunikācija, jo vairāk varēs izprast viens otra darbu.

Lai apspriestu muzeju nākotni pēc teritoriālās reformas Latvijas muzeju biedrība plāno rīkot vēl vienu konferenci, kurā piedalītos arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji.