Vai uz Dziesmu un Deju svētkiem dalībniekiem būs jāiet ar kājām?

Ogres novadu šogad Dziesmu un Deju svētkos pārstāvēs 1700 dalībnieki. Šis dalībnieku skaita ziņā ir viskuplākais no visiem Latvijas novadiem. Uz svētkiem pošas 73 kolektīvi. Lai tiem svētkos nodrošinātu transporta iespējas, izmantos pašvaldībā pieejamos autobusus, bet vēl papildus nepieciešami 47. Šobrīd, noslēdzoties iepirkumam, nodrošināti ir vien 8.

 Sarunā ar ReTV Ogres novada Kultūras centra vadītāja Elīna Aupe: “Tā situācija patiesībā bija skaidra jau labu laiku atpakaļ. Jo nu kā jau pirms jebkurām šīm te juridiskajām procedūrām mēs tāpat veicam šo te tirgus izpēti. Un, tad jau ar pārvadātājiem pārrunājot, mēs sapratām, ka nu nebūs veiksmīgi un tas ietekmēs visu valsti.”

 Ogres novada Kultūras centra vadītāja ReTV stāsta, ka transporta iepirkums bija izsludināts laicīgi - 24. martā, pat vēl nesagaidot skašu rezultātus, kas zināmi bija tikai aprīļa izskaņā, kad arī noskaidrojās, cik tad kolektīvi no novada brauks uz svētkiem: “Teiksim tā it kā mēs skrējām pa priekšu, jo mēs zinam, ka ir pašvaldības, kuras ir sagaidījušas šo te skašu rezultātus vai pilnīgo informāciju. Mēs nolēmām tā kā negaidīt, jo mums tas apjoms ir diezgan liels, ko mums vajag dabūt.”

 Elīna Aupe atzīst, ka šobrīd norisinās intensīvas sarunas ar pārvadātājiem. Viņa uzskata, ka šī ir valsts līmeņa problēma. Arī Aizkraukles novada pašvaldībā ReTV norāda, ka transporta iepirkums tika izsludināts jau februārī, bet nepieteicās neviens pretendents. Vietvarā gan uzsver, ka ir atrasts cits risinājums, lai uz svētkiem aizbrauktu 39 novada kolektīvi ar gandrīz 800 dalībniekiem.

Aizkraukles novada kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne ReTV stāsta: “Tad mēs rīkojāmies tā, ka mēs apzinājām visu pašvaldību transportus un iesaistījām viņus šajā loģistikā. Nu, te mums vienīgā problēma ir tāda, ka mūsu autobusi ir vai nu deviņpadsmitvietīgi vai nu astoņvietīgi pamatā pašvaldībā. Bet jebkurā kolektīvā ir vairāk par divdesmit cilvēkiem. Tad kombinējot kopā pa diviem transportiem, mums kopā ir četrpadsmit nu tādi autobusi, kas ir līdz deviņpadsmit vietām un kādi pieci ir ar astoņām vietām. Tad mēs izveidojām tādu sistēmu, ka mēs braucam dienu ātrāk, viena daļa. Un, tad par šo transportam paredzēto naudu, tad paši segsim to vienu papildus nakti Rīgā. Un otra daļa, tad brauc tieši uz gājienu.”

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas prezidents Ivo Ošenieks norāda, ka problēma par transporta nepieejamību radusies jau kovida pandēmijas laikā, kad daudzi uzņēmumi, kas nodarbojās ar neregulāriem pasažieru pārvadājumiem, bija spiesti pārtraukt savu darbību: “ Viens no šiem te būtiskajiem jautājumiem ir tehnikas nepieejamība. Un otrs jautājums, protams, ir autobusu vadītāju, neteiksim trūkums, bet…jo ar D kategoriju ievērojams skaits autobusu vadītāju, bet teiksim tādi nozares profesionāļi, kas varētu jau šodien strādāt, tāds trūkums.”

Ivo Ošenieks ReTV atzīst, ka problēma ir nopietna. Pašvaldības aicina šo situāciju atvieglot, sadalot transporta iepirkumu vairākās daļās, lai darbs notiktu operatīvāk. Bet kā stāsta pašvaldībās, arī sadalot iepirkumus, firmas nepiesakās. Latvijas Nacionālais kultūras centrs savukārt risinājumu saredz, dalībniekiem aktīvāk izmantojot sabiedrisko transportu. 

XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku izpilddirektore Daina Markova telefonintervijā pastāstīja: “Tas, ko mēs varam no savas puses darīt un aicinām darīt - izmantot Rīgā sabiedrisko transportu, jo katram dalībniekam būs šī te desmit dienu īpašā karte, īpašais e-talons. Izmantot arī vilciena nodrošinājumu uz Mežaparku, Daugavas stdionu, faktiksi orientēties uz šo sabiedrisko transportu.Svētku laikā dalībniekiem sabiedriskais transports Rīgas teritorijā būs bez maksas.”

Pašvaldībās gan norada, ka sabiedriskā transporta piejamība bez maksas svētku nedēļā tik daļēji atrisinās problēmu, jo, piemēram, gatavojoties svētkiem, kolektīviem ir jānogadā arī skatuves tērpi un dzīvošanai nepieciešamās mantas uz Rīgu. Kā arī svētku laikā nokļūšana uz pasākumu norises vietām daļai dalībnieku paredz vairāk nekā viena pilsētas transporta izmantošanu, līdz ar to tas ir krietni ilgāks laiks ceļā.

Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētki šogad Rīgā norisināsies no 30. jūnija līdz 9. jūlijam.