Vairāki desmiti cilvēku Latvijā nodarbojas ar radioamatierismu

Jau krietni agrā rīta stundā radioamatieris Gunārs Auseklis Dēliņkalnā Alūksnes novadā ir ierīkojis savu radio staciju, lai sazinātos ar citiem radioamatieriem - arī no Lietuvas un Igaunijas. 

Gunārs Auseklis stāsta: “Svarīgākais instruments ir antena. Viena antena man ir 17, 20 metri. Tā lejā – ap 80, 40, 30 metriem. Radioamatieri izmanto dažādu viļņu garumus, frekvences. Lai efektīvi varētu nodibināt sakarus, vēlams katrai frekvencei savu antenu.”

Bez kalna galā uzstādītajām antenām, vēl arī sakaru dibināšanai nepieciešams radio, rācija un cita aparatūra, kura šoreiz izvietota automašīnas salonā. Gunārs Auseklis skaidro, kādēļ saziņa notiek dabas lieguma teritorijā, nevis no mājām kā ierasts. 

“Tāda interese – pārraidīt no tādām vietām, kur nav raidīts. Ir speciāli tāds radiometra diploms – Latvijas floras, faunas objekti. Cilvēki, kuriem ir interese, tie vāc sakarus no dažādiem objektiem. Dēliņkalns nebija pagaidām aktivizēts – nav pārāk tālu, nolēmu atbraukt,” pauž Gunārs Auseklis. 

Tātad – lai apzinātu sakaru iespējas bioloģiski daudzveidīgās vietās un popularizētu pasaules floras un faunas.  

Gunārs Auseklis: “Šajā VFF jeb World Flora Fauna projektā ir kādas 58, 59 valstis – lielākā daļa Eiropas valstis, Kanāda, ASV, Brazīlija. Nu, pa visu pasauli. Ir entuziasti, kas aktivizē šīs īpašās aizsargājamās teritorijas.”

Ar radio amatierismu Gunārs Auseklis nodarbojas jau teju 50 gadus, arī lielāko daļu aparatūras izveidojis pats. Līdz šim Gunāram Auseklim no kopā 340 teritorijām pasaulē izdevies sazināties ar 335 vietām. 

“Radio amatierisms kādreiz bija dzīves nepieciešamība, tāpat kā dažus 100 gadus atpakaļ nepieciešamība bija jāt ar zirgu un strādāt ar zobenu. Tagad tie ir ekskluzīvi sporta veidi. Pamazām arī radio sports pārvēršas tāds,” skaidro Gunārs Auseklis.

Radioamatieris stāsta – šādas attālinātās tikšanās jau vairākus gadus notiek katru sestdienu deviņos rītā. Visbiežāk tās katrs aizvada no savas dzīvesvietas, taču jau visai drīz radioamatieri sakarus aktivizēs arī dabas liegumā Bejas mežos. 


Foto: unsplash.com