Vairums ģimenes ārstu vakcinēšanu ar “AstraZeneca” sāks nākamnedēļ

Ēveles un Jērcēnu pagasta ģimenes ārstei piektdiena iesākusies ar daudziem jautājumiem, bet tagad mediķi steidz iepazīties ar rekomendācijām.

Anna Šakare, Ēveles un Jērcēnu pagastu ģimenes ārste, pauž: “Jāsaka, kā ir - traki ir! Šodien mēs saņēmām, taisāmies vēl saņemt “Moderna” vakcīnu, un iepriekš mums, protams, bija “AstraZeneca”, kura vēl nav izlietota sakarā ar to, ka bija šis aizliegums.”

Ģimenes ārstu praksēs pacienti arvien biežāk atsakās no “AstraZeneca” - pauze šīs vakcīnas neizmantošanā darījusi savu, jo iedzīvotājos nav pārliecības. Ārstiem rodas grūtības nokomplektēt pilnu grupu potes saņemšanai.

 “Ar katru dienu vairāk parādījās ziņas masu medijos, ka ir bijuši saslimšanas gadījumi. Nenoskaidroti, protams. Vai tas ir bijis saistīts ar vakcināciju, vai nav bijis saistīts, mums ir aizvien grūtāk, un grūtāk nācās tās nākošās grupas komplektēt, jo tad jau cilvēkiem tās šaubas arvien vairāk un vairāk radās,” saka Anna Šakare.

Ģimenes ārste jau vakcinējusi lielāko daļu savu pacientu ar pirmo poti. Tagad viņa gatavojas darbu pilnam pavasarim.

Tikmēr atbildīgās iestādes šodien vēlreiz skaidroja, ka saņemti pierādījumi par “AstraZaneca” drošumu.

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens saka: “Vakar vakarā Eiropas Zāļu aģentūra noslēdza savu sākotnējo vērtējumu par gadījumiem, par kuriem ziņots par trombu veidošanos cilvēkiem, kuri saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19. (..) Komiteja secina, ka kopumā efektivitāte un drošums, kā arī ieguvumi pacientiem atsver tos riskus, kas saistās ar nopietnu un potenciāli letālu slimību.”

Situāciju ar šo un jebkuru citu vakcīnu, tās radītām iespējamām blaknēm skaidroja arī kardiologs Andrejs Ērglis.

Andrejs Ērglis: “Lūk, ja paskatāmies vienkārši no populācijas viedokļa, cik var būt dažādu veidu trombemboliju, tad mēs redzam, ka šī grupa, kas ir vakcinēta, ne ar ko neatšķiras no tās, kas ir, ja mēs skatītos ikdienā. 5 milj., 11 milj., populāciju vai kopā 20 milj., kas ir vēl lielāka grupa Apvienotās Karalistes un Eiropas Ekonomikas zonas, mēs atrastu tieši to pašu vai pat mazāku, kā iepriekš tika minēts, skaitu ar šīm trombembolijām.”

Te gan jāatzīmē cits fakts - novērotais trombozes risks, vakcinējoties ar “AstraZaneca” vakcīnu, ir sievietēm vecumā no 20 līdz 55 gadiem, bet šīs novērotās trombozes neattiecas uz tām prioritārajām iedzīvotāju grupām, kuras Latvijā patlaban vakcinē. 


Foto: unsplash.com