“Vakcīna dara brīvu?”; izvietojot divdomīgu plakātu, rada diskusijas sabiedrībā

Aronas pilskalns Madonas novadā kļuvis par iecienītu apskates objektu, tostarp - pasākumu organizēšanas vietu. Šobrīd teritorijas apsaimniekotājs, protestējot pret “cilvēku dalīšanu”, nolēmis turpmāk pasākumiem, kuros ieeja paredzēta tikai ar sertifikātiem, teritoriju neiznomāt, kā arī pilskalna pakājē novietojis plakātu ar saukli, kas skar Covid-19.

“Vakcīna dara brīvu” - uzraksts, kas novietots autoceļa Pļaviņas-Madona malā, sabiedrībā raisījis asas diskusijas. Lai arī to novietoja privātpersona uz sev piederošas zemes, viedokļi par to, vai tai jāatrodas tik publiskā vietā, ir dažādi. “Lai ņem nost, nav vajadzības tādu uzrakstu likt, Arona skaists kalns. Kalns jābauda, nevis tāds uzraksts,” saka Andis, neatbalsta zīmes uzlikšanu.

 “Valodas izvēle bija pavisam nevietā. Pirmo reizi, kad izlasīju, īsti nevarēju saprast, ko viņi ar to domā. Tur it kā vēl jautājuma zīme, kura nav izcelta. Es īsti to domu nesaprotu, kāpēc uzlikta tā zīme, ar kādu nolūku,” pauž Egita, Madonas novada iedzīvotāja.

 “Reklāma ir reklāma, katrs mūsu valstī dara, kā grib,” uzsver Ēriks, Madonas novada iedzīvotājs.

 “Es īsti to neizprotu, ko viņi ar to grib pateikt. Vakcīna dara brīvu – no kā? Filozofisks jēdziens,” saka Silvija, Madonas novada iedzīvotāja.

 “Tā ir īsta sociālā māksla, uzrunā un aktualizē tagad svarīgas problēmas sabiedrībā. Man tikai nesen palīdzēja viņu saprast, jo es tik labi nezināju nacistu vēsturi, kā viņi tur bija visu iekārtojuši,” saka Armands, Madonas novada iedzīvotājs.

Un tiesa - arī plakāta izveidotājs atzīst, ka par pamatu ņemts nacistu koncentrācijas nometnēs izmantotais sauklis “darbs dara brīvu”. “Vakcinācija arī ir brīvprātīga. Nu, kā var būt brīvprātīga - piespiedu kārtā? No sākuma man pazvanīja no ebreju kopienas, bija te atbraukuši, es ar viņiem izrunājos, solīdi cilvēki. Protams, ka viņiem nepatika, bet tad es teicu un nonācu pie slēdziena – kā viņiem var būt monopoltiesības? Visus cilvēkus tad iznīcināja, ne tikai ebrejus,” saka Lauris Galiņš, Aronas pilskalna apsaimniekotājs, plakāta izveidotājs.

Arī vietnē “Facebook” par plakātu izveidojās ažiotāža, kas arī esot bijis mērķis. “Tas ir protests, es to zīmi uzliku divdomīgu apzināti. Ja tu liec kaut kādu plakātu, kas skar tikai vienu pusi, tad viņš ir saprotams, nekādas domas nerodas. Es neesmu pret vakcināciju, bet esmu pret metodi, līdzekļiem, kā tas tiek pielietots. Re, man to ar sarkanu krāsu kaut kas nolaistīja, divreiz nogrieza ar nazi,” stāsta Lauris Galiņš.

Pēc vairāk nekā diviem mēnešiem Lauris esot spiests to noņemt, tas tikšot darīts svētdien, taču, kurš pieprasa zīmes noņemšanu, viņš neatklāj. “Mani paņēma diez gan stipri, tāpēc es negribētu to teikt, bet tā nav valsts iestāde, šantāža strādā visos līmeņos. Tieši tāpēc, ka viņi mani piespieda, es izdarīšu citādāk. Viņi jau neko neiegūs, iegūs tikai to, ka zīme pazudīs no šejienes, bet tā uzradīsies citur.”

Savukārt Madonas novada pašvaldība komentāru nesniedz, uzsverot, ka tas ir privātīpašums. Ja kāds tur notiekošo uzskata par likuma pārkāpumu, tad jāvēršas tiesībsargājošajās institūcijās.