Vakcinācijas loterija varētu sākties augusta beigās. Kādu rezultātu tā dos - nav zināms

Lai veicinātu vakcinēšanos pret Covid-19, valdība atbalstījusi ideju par loterijas rīkošanu visām tām personām, kuras ir saņēmušas kaut vai vienu vakcīnu. Loterija varētu sākt darboties augusta nogalē. Tikmēr prognozes, kādā apjomā loterija varētu veicināt vakcinācijas pieaugumu, Veselības ministrijai gan nav.

12 nedēļu garumā rīkot gan iknedēļas loterijas, gan noslēgumā lielo izlozi - tāda ir Veselības ministrijas iecere par vakcinācijas loterijas gaitu, kas šodien guva arī atbalstu valdībā. Tā paredzēta publiska ar pārraidi sabiedriskajā televīzijā, kā arī sadarbojoties ar citiem medijiem. “Katru nedēļu tiktu izlozētas būtiskas naudas balvas, kuras tiktu izlozētas cilvēkiem no dažādiem Latvijas reģioniem tā, lai katrs Latvijas reģions tiktu pārstāvēts. Katru nedēļu tieši senioriem ir paredzētas īpašas balvas, ir paredzēts arī liels skaits mazāku naudas balvu, kas nebūtu tur tūkstošos eiro mērāmas, bet, kas būtu 100 eiro balvas, toties 150 katru nedēļu, kā tādas veicināšanas balvas, lai cilvēkiem būtu sajūta, ka viņu izredzes laimēt ir patiešām gana lielas,” pauž Daniels Pavļuts, veselības ministrs.

Loterijā piedalītos pilnīgi visi cilvēki, kuri uz tās īstenošanas dienu būs vakcinējušies ar vismaz vienu vakcīnas devu, dati par vakcināciju vismaz 48 stundas iepriekš būs ievadīti vakcinācijas informācijas sistēmā. Tie, kuri būs vinnējuši iknedēļas izlozēs, turpmākās iknedēļas izlozēs nepiedalīsies, taču viņi varēs piedalīties lielās balvas izlozē 12.nedēļā - galvenā balva paredzētā 100 tūkstoši eiro. Likumprojekts paredz, ka visas summas tiktu izmaksātas pilnā apmērā, iedzīvotāju ienākumu nodoklis uz tām netiktu attiecināts. Vai loterija veicinās vakcinēšanos, ministrs gan nespēj prognozēt.

Kā sekmēt vakcināciju, valdība aplūkojusi visdažādākos variantus. Loterija ir pieeja, kas tiek izmantota ar citās valstīs. Plānojot arī citus pasākumus, būtu jāpanāk situācija, ka vismaz 90% apmērā ir vakcinēti seniori, bet ap 80% - citas sabiedrības grupas. Šobrīd Latvijā ir ievērojami zemāks vakcinēto cilvēku skaits, salīdzinot ar citām valstīm Eiropā. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā saka, vakcīna ir medikaments. Tā vietā, lai rīkotu loteriju, drīzāk vairāk ir jāveic skaidrojošais darbs. Loterijas rīkošanu piesardzīgi vērtē arī Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācija un Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja. “Es nevaru būt tik pārliecināta par visiem mūsu senioriem. Katrā gadījumā, tas ir kaut kas tāds īpatnējs, kas līdz šim brīdim nav bijis Latvijā. Un te viedokļi varētu būt daudz un dažādi,  lai katrs arī padomā. Mans personīgais - ja tas būs tikpat interesanti kā pārējās viktorīnas, lai jau notiek. Ja jau tas ko papildus var dot. Es domāju, ka tas drīzāk papildus var būt jauniešu auditorijai, bet senioriem… Varbūt. Nezinu,” saka Aija Barča, Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja.

Ņemot vērā, ka, lai sasniegtu kādu mērķi - mazinātu ēnu ekonomiku -, Latvijai jau ir pieredze, rīkojot čeku loteriju. Valsts ieņēmumu dienestā piebilst, to gan nevar salīdzināt ar vakcinācijas loteriju. “Es uzskatu, ka čeku loterija ir ļoti attaisnojusies, bet es domāju, ka tā jaunā loterija būs krietni citādāk, jo tur cilvēkiem būs vakcinācijas faktam jābūt. Mūsu gadījumā svarīgi, ka mēs esam nostabilizējuši loku, kas piedalās, kā arī dokumentu skaitu,” stāsta Ieva Jaunzeme, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore.

Vakcinācijas loterijas likumprojektu ir paredzēts iekļaut jau nākamajā nedēļā gaidāmās Saeimas ārkārtas sēdes darba kārtībā.


Foto: Freepik