Vakcinācijas pret Covid-19 aptvere operatīvo dienestu vidū viszemākā ir ugunsdzēsējiem

Saistībā ar Covid-19 straujo izplatību valdības rīkojums paredz, ka no 15.novembra valsts un pašvaldību institūciju darbinieki un amatpersonas savus darba pienākumus drīkstēs veikt tikai tad, ja viņiem būs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Tā kā daļa darbinieku nevēlas vakcinēties, daudzās valsts un pašvaldību iestādēs ir bažas par darbinieku zaudēšanu. Operatīvo dienestu vidū viskritiskākā situācija ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

VUGD Jēkabpils daļā pret Covid-19 ir vakcinēti gandrīz visi darbinieki, savukārt trīs darbinieki ir uzsākuši vakcinēšanās procesu, tātad - drīzumā šajā struktūrvienībā vakcinācijas aptvere būs simtprocentīga. Tomēr ne visur situācija ir tik laba. Valstī kopumā ugunsdzēsības un glābšanas dienestā vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas sertifikāti šobrīd ir 73 procentiem darbinieku. No tiem vakcinēti ir 68 procenti. “Ja mēs skatāmies pa reģioniem, tad Vidzemes reģiona brigādē ir 70 procenti vakcinētu cilvēku, Rīgas reģionā 69 procenti, Latgales reģiona brigādē 67 procenti, Zemgales reģiona brigādē 64 procenti, Kurzemes reģiona brigādē 51 procents. Kurzemē ir vismazāk – tikai puse,” saka Jānis Grīnbergs, VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks.

To, cik būs ugunsdzēsēju, kuri pēc 15.novembra varētu zaudēt iespēju strādāt, dienestā pagaidām nevar pateikt, jo vakcinēšanās process turpinās. “Protams, ir dažādas spekulācijas, ir bijuši pat skaitļi, ka 600 cilvēku, bet es domāju, ka tā īsti nevarētu būt patiesība, jo noteikti cilvēki domās, ko darīt atbilstoši šai situācijai. Diemžēl būs arī tādi, kas negribēs un kuri gribēs pamest dienestu, bet precīzu skaitļu nav,” pauž Jānis Grīnbergs.

Dienestā notiek darbinieku motivēšana, tādu pašu darbu savā kolektīvā veic arī Valsts policija, kur vakcinācijas procesu uz 6.oktobri bija pabeidzis 71 procents darbinieku. Jaunākos datus Valsts policijā vēl apkopo. Motivēšana notiek dažādos veidos.

Operatīvo dienestu vidū visvairāk vakcinēto darbinieku ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD). Valstī kopumā šobrīd vakcinēšanās kursu ir pabeiguši aptuveni 94 procenti no 3500 darbiniekiem. “Ārstniecības personu vidū šis procents pat ir vēl augstāks – no 94 līdz pat 100 procentiem atkarībā no struktūrvienībām. Tā kā ļoti daudz darbinieku mums arī bija izslimojuši Covid-19, tā daļa, kas nav vakcinējusies, liela daļa no šiem cilvēkiem ir tāda, kas šobrīd šo vakcināciju veic. Ārstniecības personas un mediķi apzinās riskus, sekas savai veselībai un atbildību gan pret sevi, gan pret saviem tuviniekiem, gan arī pret pacientiem,” pauž Ilze Bukša, NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja.

NMPD darbinieku informēšana par vakcināciju pret Covid-19 tika sākta jau pagājušā gada decembrī, kad tika saņemtas pirmās ziņas par vakcīnu piegādi Latvijai. Gan skaidrojošais darbs, gan pašu mediķu izpratne par Covid-19 veicināja kolektīvā aktīvu vakcinēšanos, tādēļ dienests paredz tikai dažu darbinieku zaudēšanu.


Foto: VUGD