Valdībā jābūt stratēģiskam mērķim, kā cilvēkiem un uzņēmumiem pārziemot

Esam enerģētiskās krīzes priekšvakarā, ir vajadzīga valsts intervence, iesaistot gan “Latvenergo”, gan “Latvjas valsts mežus”, tā šodien pauda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvis Saeimas apakškomisijas sēdē. Tāpat ir vajadzīga vienlīdzīga pieeja valsts atbalsta piešķiršanai pašvaldību iestādēm, kristiskai infrastruktūrai - izglītības iestādēm, veselības un sociālās aprūpes iestādēm. 

Latvijas Pašvaldību savienībā norāda, ka pašlaik siltumapgādes uzņēmumi, kas apkurē izmanto gāzi, var noslēgt līgumus, taču garantijas par gāzes iegādi uz visu apkures sezonu faktiksi nav. Tieši tāda pati situācija ir siltumapgādes uzņēmumiem, kas apkurē izmanto šķeldu, jo nav iespējas iepirkt kurināmo par cenu, kas atbilst reālajai situācijai. LPS padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš: “Ir vajadzīga valsts intervence cenu stabilizācijai. Tas nozīmē to, ka Ministru kabinetam būtu jādod uzdevums “Latvenergo” iepirkt gāzi arī priekš tiem siltumapgādes komersantiem un arī darba devējiem, kuriem šīs gāzes arī pietrūkst. Tas pats arī par “Latvijas valsts mežiem”. Mēs nerunājam par to, ka “Latvijas valsts meži” ir jāizputina, bet ir jādod uzdevums organizēt iepirkumu ar tehniksi vai ekonomiski pamatotu cenu. Tas nozīmē, ka ir vajadzīga valsts intervence. Šinī gadījumā Ministru kabinetam būtu jābūt tam, kas maina īstermiņā stratēģisko mērķi - nevis pelnīt, bet garantēt cilvēkiem, uzņēmiem šo apkures sezonu par pieejamām cenām, lai mēs varētu pārziemot.”

Arī Latvijas Lielo pilsētu asociācija norāda, lai arī tiekoties ar ekonomikas ministri, Zemkopības ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, tie apliecinājuši, ka dabasgāze pietiks, tomēr ir valstspilsētas, kas to nespēj saņemt pašvaldībai nepieciešamajā apjomā. Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pārstāve Aija Mazitāne:Tirgotāji no savas puses to nepiedāvā, attiecīgi ir vēl papildus tāda tendence, ka viņi prasa 100% priekšapmaksu, bet arī tā nav garantija, ka šī pašvaldība saņems šo dabasgāzi, jo, kā parāda pieredze, arī tādos gadījumos, kad priekšapmaksa nodrošināta, līgumi slēgti, līgumi pēc tam tiek pārtraukti.”

Apakškomisijas sēdē arī uzsvērts, ka energoresursu cenu pieaugums ir liels slogs pašvaldību budžetiem. Pēc LPS aprēķiniem, rēķinot tikai pašvaldību iestādes, izdevumus par elektrību un siltumu, tad šajā apkures sezonā sadārdzinājums varētu būt 75 - 80 miljoni eiro un vairāk, jo līgumi kādām pašvaldībām vēl mainīsies.


Foto: Freepik