Valmiera nolēmusi kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu

Ir jābūt gataviem piedzīvojumam, dodoties purvā, jaunatklājumiem, ieraugot gadsimtus klints sienās - ar šādiem vārdiem Valmiera sevi piesaka kā pilsētu ar kultūras bagātību un daudzveidību.

Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks stāsta, ka Valmiera šogad apvienosies ar septiņiem novadiem. Kultūra esot viens no dzinējspēkiem, ar ko var veicināt cilvēkplūsmas, iepazīstināt ar sevi, kā arī nodarbināt cilvēkus visā jaunajā novadā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2027. gadā paredzēts piešķirt vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai. Šobrīd, neskaitot Valmieru, pieteikumu ir iesniegušas vēl vismaz piecas Latvijas pilsētas.

Jānis Baiks piebilst, ka jau ir plāns, ko vēlas redzēt turpmākajos septiņos gados. Viņš pauž, ka šobrīd var just, ka cilvēki ir izslāpuši pēc kultūras un pasākumiem.

Kā konkursa mākslinieciskās programmas vadītājs ir piesaistīts režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs, kurš uzskata - Valmierai kā kultūrtelpai ir milzīgs potenciāls.

“Tas pamata mērķis ir, lai, neskatoties uz to, vai mēs kļūstam par 2027. Eiropas galvaspilsētu, lai katrs mūsu novada iedzīvotājs izjustu piederību Valmieras novada kultūrtelpai,” pauž Reinis Suhanovs.

Valmiera jau piedāvā dažādus unikālus pasākumus, kas guvuši starptautisku atzinību, un tos plāno iekļaut arī Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursa programmā, piemēram, Valmieras vasaras teātra festivāls, Kino Pedālis.

Ceļu uz šo titulu 2027.gadā Valmiera veiks jaunajā Valmieras novadā, kas būs otrs lielākais novads Latvijā. Kultūras piedāvājumu plānots veidot tā, lai tas būtu viegli pieejams ikvienam novada iedzīvotājam un nekoncentrētos tikai Valmierā kā novada centrā.

Reinis Suhanovs uzsver, ka kultūra ir viens no uzstādījumiem, ņemot vērā novada izmēru. Viņš stāsta, ka vasaras sākumā ar vienu Valmieras vasaras teātra festivāla izrādi dosies tūrē.

Ieguvums no šī titula - kultūras pasākumi pilsētā un novadā, kurus apmeklēs tūristi no visas Latvijas un Eiropas. Viņus ik dienas sagaidīs daudzveidīgs kultūras notikumu klāsts. Tāpat ieguvēji būs tūrisma nozarē iesaistītie uzņēmēji.

Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls ir lieliska iespēja, lai pilsēta gūtu starptautisku atpazīstamību, lielāku tūrisma plūsmu un jaunas idejas kultūras sfērā. Līdz 4. jūnijam ikvienai pilsētai ir iespēja iesniegt pieteikumu konkursam Latvijas mēroga atlasei.


Foto: Valmieras pilsēta, Twitter