Valmiera piedalās pasaules lielākajā cilvēku fotoprojektā

Vairāku dienu garumā, vairākās Valmieras apkārtnes vietās martā tika fotografēti vietējie iedzīvotāji. Pirmie, kuri iemūžināti pasaulē lielākajā cilvēku portretu fotoprojektā, bija Rūjienas puses iedzīvotāji. Sākumā gan daļa pat nav īsti sapratuši, uz kādu fotografēšanos ieradušies, taču, atzīstot, ka ir izslāpuši pēc jebkādām aktivitātēm, bija gatavi iesaistīties.

Ar reģionālo reformu šim fotoprojektam gan saistības nav nekādas - vien tik daudz, ka tajā Valmiera iesaistījusi ne tikai valmieriešus, bet arī topošā Valmieras novada iedzīvotājus no Rūjienas, Mazsalacas, Naukšēnu, Strenču, Burtnieku, Kocēnu un Beverīnas novadiem.

Atsaucība bijusi liela, un kopumā uz Valmieru no bijušās katlu mājas un tā skursteņa noraudzīsies 378 cilvēku portreti. Un izrādās, ka pirms tam tie patiesībā jau bijuši Ņujorkā, kur tika apstrādāti un attīstīti.

Projekta dalībnieks no Valmieras Gustavs Māziņš saka: “Ir forši ieraudzīt sevi un vēl daudzus citus kopā, it sevišķi šajā Covid-19 laikā. Tas, manuprāt, iegūst arī vēl citu nozīmi, ka mēs nevaram būt klāt. Ir visi Zoom un citas tiešsaistes tikšanās, tad šī patiesībā arī zināmā mērā tāda tikšanās, pulcēšanās, kas ir pilnīgi epidemioloģiski droša.”

Kā var secināt pēc projekta mājas lapā pieejamās informācijas, šī ir otrā reize, kad Latvija iesaistās šajā projektā. Pirmo reizi 2014. gadā, bet, iesaistot krietni mazāk cilvēku, tajā piedalījās arī Rīga. Kartē redzams, ka iepriekš projektā iesaistījušās arī Igaunijas pilsēta Tartu un Lietuvas pilsētas Viļņa un Kauņa. Starp Baltijas valstu pilsētām Valmiera ir vienīgā, kas to īstenojusi tik apjomīgi - ar tik daudz cilvēku iesaisti.

Projekta vadītāja Liene Jakobsone: “Ja paskatāmies kartē, mēs redzam Sanfrancisko, Tokiju, Sidneju un Ņujorkas Times Square, bet reizēm tādi mazie sapņi tiešām arī notiek, kā mēs te redzam. Tas punktiņš kartē jau nav tikai tīri reāli un šeit ieraugāms, bet tam ir arī simboliska nozīme - tieši tāpēc arī projekta nosaukums ir “Pamani mūs”. Mums šobrīd ir arī izveidojusies un top sadarbība ar Vides filmu studiju. Būs pieci no šo cilvēku videostāstiem, kur mēs šīs personības esam atlasījuši un vēlamies parādīt, ka katrs esam sabiedrības lielais kopums, bet par katru no mums var uztaisīt vēl vismaz stundu garu stāstu.”

Valmiera ar topošo Valmieras novadu fotoprojektu arī īstenojusi, jo ir apņēmības pilna 2027. gadā kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Bet tuvredzīgāks mērķis ir vienkārši sākt apdzīvot bijušo katlu māju, lai veidotu to par jaunu kultūrtelpas vietu modernajai un laikmetīgajai mākslai.


Foto: Valmiera 2027, Facebook