Valmierā siltums vēl par 86% dārgāks

Teju ik dienu seko paziņojumi, cik strauji dažādās Latvijas vietās pieaugs siltumenerģijas tarifi gaidāmajā apkures sezonā. Ievērojams kāpums jau no oktobra gaidāms arī Valmierā. Iedzīvotāji pagaidām vēl nespēj aptvert, cik par siltumu patiesībā būs jamaksā, tikmēr namu apsaimniekotāji par gaidāmo apkures sezonu ir pat ļoti bažīgi.

Aizvadītajā apkures sezonā valmierieši par megavatstundu siltumenerģijas maksāja 58 eiro un 80 centus. Izmaksu kāpums sekoja jau 1. jūlijā, nu apstiprināts jauns tarifs, kurš spēkā stāsies no 1. oktorba. Tas nosaka, ka siltums Valmierā maksās vēl par 86% dargāk, sasniedzot jau 158 eiro par megatavstundu. Pilsētas iedzīvotāji ReTV atzīst - vēl īsti nav skaidrs, cik lieli būs siltuma rēķini, cerības ir arī uz solīto valsts atbalstu. 

Namu apsaimniekošanas uzņēmumā “Valmieras namsaimnieks” ReTV norāda, ka Valmierā pašlaik vairāk nekā puse daudzdzīvokļu namu ir renovēti. Lai mazinātu siltuma rēķinus, uzņēmumā aicina temperatūru mājokļos ziemā par kādu grādu samazināt un nakts stundās siltumu iespējams pat atslēgt. SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks: “Cilvēki var teikt - es maksāju pēc kvadrātmetriem -, bet, ja visi savos dzīvokļos tā darīs, tad kopā siltums, kas ienāk mājā iekšā, būs mazāks, arī tas sadalīsies uz dzīvokļiem mazāks, mazāka summa būs, kas jāsadala.”

“Valmieras namsaimniekā” atzīst, ka ir bažas par cilvēku maksātspēju gaidāmajā sezonā. Problēmas bija jau pērn pie daudz zemāka tarifa. Īstas skaidrības aizvien neesot, kā izpaudīsies valsts solītais atbalsts. Tāpēc uzņēmumā uzsver, ja rodas problēmas segt rēķinus, nekavēties un meklēt risinājumu. Andris Kabraks: “Vai kādam izlīdzinātam maksājumam vai kādam grafikam, vai maksāt tik, cik var, tad vasarā to uzkrājumu varēs nodzēst.”

Viens no lielākajiem enerģijas patērētājiem Valmierā ir Vidzemes Olimpiskais centrs. Tā vadītājs Artis Jansons ReTV norāda, ka šogad papildus šim mērķim jārod vairāk nekā 600 tūkstoši eiro. Lai to segtu, iespēju robežās jau celtas cenas apmeklētājiem, lūgts atbalsts pašvaldībai, cerības arī uz valsts palīdzību. “ Ļoti ceram, ka šo ziemu kaut kā sanāks izvikt, bet nevaram izslēgt sliktāko risinājumu, ka ledus halli vai baseinu ir jāaptur.”

Vidzemes Olimpiskais centrs sagatavojis plānu, kā paši varētu samazināt izmaksas par energoresursiem, bet ietaupījums būtu maksimums 30%. “Vesāks ūdens dušā, naktī slēdzam ārā lietas, kuras varam izslēgt, ledus hallē atveram durvis uz āru.”

 Ikdienā Valmieras sporta kompleksu apmeklē aptuveni tūkstoš cilvēku, tomēr, kā norāda pašvaldībā, Valmieras novada situācija nav tik kritiska, kā ir citās pašvaldībās.