Valmieras pilsētā konstatēta inficēšanās ar legionelozi izraisošo baktēriju

Valmieras pilsētā konstatēta inficēšanās ar legionelozi izraisošo Legionella spp. baktēriju, tāpēc SIA “Valmieras ūdens” aicina dzīvojamo māju pārvaldītājiem sekot līdzi tam, lai pastāvīgi nodrošinātu regulāru karstā ūdens plūsmu un temperatūru izejā no siltummaiņa ne zemāku par +55 0C. Tas savukārt ļauj izvairīties no minēto baktēriju vairošanās un mājas iedzīvotājiem samazina risku saslimt ar legionelozi.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju legionellas var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās temperatūras robežās +20 C līdz +45 C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē. Tās īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos.

 Pieredze rāda, ka periodiski Valmieras pilsētā un tās aglomerācijā tiek fiksēti gadījumi, kad iedzīvotāji saslimuši ar t.s. Leģionāru slimību. Vairākumā gadījumu inficēšanās ar legionelozi notiek tieši dzīvojamās mājās no aerosolizētām ūdens daļiņām. Jāatzīmē, ka ar tām nevar inficēties, dzerot ūdeni vai mazgājoties vannā, bet būtisks riska faktors ir tieši duša, jo inficētā ūdens pilieni nokļūst gaisā un tiek ieelpoti. Lai mazinātu iespēju inficēties dzīves vietā, konkrēti – daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, karstā un aukstā ūdens apgādes sistēmās nepieciešams nodrošināt apstākļus, kas kavētu Legionella spp. savairošanos. Lai izvairītos no inficēšanās dzīvesvietā, ieteicams mazgāšanas laikā neizmantot ierīces, kas izsmidzina ūdeni vai veido šļakatas/ūdens pilienus (piem., dušas galvas, kuras var noņemt, pieņemtu vannu dušas vietā, neizmantot džakuzi), kā arī vismaz reizi nedēļā dažas minūtes jātecina karstais un aukstais ūdens tajos krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. Tā jārīkojas arī ikreiz pirms ūdens lietošanas pēc ilgstošākas prombūtnes. Vēl svarīgi regulāri veikt dušu galviņu tīrīšanu no organiskā un neorganiskā aplikuma, kā arī dezinficēt, izmantojot hloru saturošus dezinfekcijas līdzekļus vai ieliekot verdošā ūdenī.

Jāatzīmē, ka dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums ne retāk kā reizi ceturksnī izplatīt dzīvojamās mājas īpašniekiem un citām mājā dzīvojošām personām Slimības profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē pieejamo informatīvo materiālu par individuāli veicamajiem profilaktiskajiem pasākumiem dzīvokļu īpašumos Legionella spp. baktēriju izplatības ierobežošanai.


Foto: Freepik