Valmieras teātra kolektīvs spiests mēģināt uz ielas un pat santehnikas veikalā

Aizvien neskaidra turpmākā Valmieras teātra ēkas remonta gaita. Būvniecības izmaksu sadārdzinājuma dēļ izvērties strīds starp ēkas īpašniekiem - Valsts nekustamajiem īpašumiem un būvniekiem, tādēļ iesāktie remontdarbi draud apstāties. Tikmēr ķīlnieku lomā nonācis teātra kolektīvs, kurš, par spīti visam, turpina strādāt. Kādos apstākļos pašlaik darbojas Valmieras teātris?

Blakus teātra ēkas būvlaukumam režisors Toms Treinis aizvada mēģinājumu topošajai izrādei pēc filmas “Ģimenes romāns” motīviem. Izrādes kolektīvs šādi vēlas parādīt, cik sarežģītos apstākļos pašlaik top Valmieras teātra izrādes. Toms Treinis: “Sākam - ir silts, tad noņem radiatorus un paliek auksts pavasarī, tad ievācāmies santehnikas veikalā, kur arī nezinām, vai drīkstam būt līdz galam, principā esam tāds ceļojošs ansamblis. Mēs esam, kur mūs ņem pretīm, tur aizejam un mēģinām.” 

Pēc mēģinājuma aktieris Aigars Apinis ReTV saka, ka šajos apstākļos kolektīvam atliek vien pielāgoties situācijai: “Cik vajadzēs, tik tā arī darīsim, es laikam viens no skeptiskākajiem cilvēkiem. Diemžēl manas skeptiskās prognozes piepildās. Nedomāju, ka divu gadu laikā te kas būs cauri, bet - cik vajadzēs, tik arī strādāsim. Kur varēs, tur strādāsim.”

Pielāgojas viss teātra radošais kolektīvs. Izrāžu dekorācijas top visdažādākajās Valmieras vietās, piemēram, metinātājs strādājot pats savas mājas pagalmā. Tikmēr teātra lielā skatuve pārtapusi par noliktavu. Blakus rekvizītu telpai arī pagaidu kostīmu noliktava. Tur darbu turpina ģērbēji.

Lai gan no ārpuses teātra ēka atgādina pamatīgu būvbedri, izrādes aizvien notik apaļajā zālē, kā arī Rīgā, Dailes teātrī. Tikmēr aktieris un teātra administrators Arnolds Osis ReTV atzīst, viņam sarežgītākais pašlaik esot izplānot nemitīgās viesizrādes visā Latvijā. “Mēs braucam kā manos jaunības laikos. Varbūt ne tik traki, bet stipri daudz braucam viesizrādēs. Viisa tā loģistika... Sākot ar telpām, viesnīcām.”

Valmieras teātra direktore Evita Sniedze norāda, ka pašlaik daļa teātra ēkas aizvien ir bez jumta, telpās nav radiatoru, nav ūdens, arī labierīcības ir vien pārvietojama kabīne ēkas ārpusē. Sākotnēji bija paredzēts remontu teātrī pabeigt jau līdz šī gada oktobrim, taču pašlaik būvnieku un Valsts nekustamo īpašumu strīdu dēļ gala termiņu būvniecībai grūti noteikt. “Ir iestājies klusuma periods tāpēc, ka būvnieks no savas puses negrib iekulties vēl lielākos zaudējumos, tāpēc ir klusums, bet patiesībā iekšā darbi vēl notiek.”

Evita Sniedze uzsver, ka pagaidu režīmā var pielāgoties dažādiem apstākļiem, bet profesionālam teātrim nepieciešama skaidrība par nākotni.

Pašlaik Valmieras teātrī gaida, kad šeit ieradīsies kāds no Valsts nekustamo īpašumu valdes pārstāvjiem, lai klātienē iepazīstos ar situāciju un meklētu tai skaidru risinājumus. Iespējams, vizīte, notiks jau rīt.

Valsts nekustamie īpašumi šodien paziņoja, ka mēģinājumu vajadzībām teātra kolektīvs arī turpmāk var izmantot bijušā santehnikas veikala telpas Valmierā, Rubenes ielā. Tāpat tiekot meklēt risinājums, kā nodrošināt siltumu telpās teātra, ja teātris izrādes Apaļajā zālē nolemšot turpināt arī ziemā. Esot plānots nodrošināt 43 dažādas sildierīces. Sarunās ar būvniekiem Valsts nekustamie īpašumi risinājumu cer panākt tuvāko nedēļu laikā. Strīds šobrīd ir par būvniecības izmaksu sadārdzinājumu, kuru iesnieguši būvnieki, papildus prasot 3,8 miljonus eiro. Būvnieku iesniegtie dokumenti pilnībā neapliecinot pamatotību darba spēka izmaksu sadārdzinājumam, kā arī būvlaukuma uzturēšanas izmaksu sadārdzinājumam.