Valmieras teātrī izrāde par rindu fenomenu

Daļa mūsu ikdienas aizrit stāvot rindā – pēc pārtikas, pases, vakcīnas; rindā pie ārsta un pat pēc labākas dzīves. Par šo rindu fenomenu Valmieras drāmas teātrī tapusi izrāde ar šādu pat nosaukumu – “Rinda”. Šī ir izrāde, kuru iespējams spēlēt visdažādākajās vietās, ņemot vērā, ka pēc līguma laušanas ar būvniekiem aizvien nav zināms, kas notiks ar teātra ēku. 

Izrādes režisors Toms Treinis ReTV stāsta, ka ideja veidot iestudējumu par rindu fenomenu viņam radusies kopā ar dramaturģi Rasu Bugavičuti-Pēci. Tas noticis vēl kovida krīzes laikā, kad veikalos aktuāla bija divu metru distance un cilvēkiem nereti nācās gaidīt rindā pat pie veikalu durvīm. “Realitāte ir tāda, ka rindas kļūst aizvien vairāk un aizvien populārākas. Man šķiet, ka tas pieprasījums aug, piedāvājums nav tik liels un cilvēki tāpat stāv rindās un gaida, kaut vai uz labierīcībām pirms teātra izrādes.” 

Izrādes gaitā aktieri izspēlē dažādas dzīves situācijas, kuras cilvēki piedzīvo, stāvot rindās. Iestudējums atklāj, kā rindā pavadītais laiks spēj mainīt cilvēku dzīves un ka tas nav tikai tukši iztērēts laiks. Valmieras drāmas teātra aktieris Eduards Johansons saka: “Rindās notiek īstenībā ļoti daudz dzīves un notikumu, kurus mēs brīžiem nemaz pat nepamanām, tikai tāpēc, ka esam aizņemti ar pašu gaidīšanas procesu, bet bieži vien tā dzīvība atrodas tajā stāvēšanas un gaidīšanas brīdī.”

Izrādes veidotāji tai piedēvējuši savdabīgu žanru – 21. gadsimta absurds. Toms Treinis: “Tur ir gana daudz komisku, absurdu lietu, jo mūsu realitāte, pasaule ir diezgan absurda šobrīd, tāpēc šajā izrādē reizēm var ieraudzīt kaut ko no malas. Es pieļauju, ka cilvēks, kurš atrodas rindā, no malas kļūst kaut kādā mērā smieklīgs un komisks, jo viņš kaut ko gaida.” 

Izrādi vēroja Valmieras Viestura vidusskolas teātra klases audzēkņi. Jaunieši atklāj, ka viņiem rinda visvairāk saistās ar stāvēšanu rindā pēc skolas pusdienām, taču izrāde šo tēmu atklāj arī no cita skatu punkta. “Šo tēmu esmu dzirdējis stāstos no vecākiem, vecvecākiem, bet šeit uzskatāmi parādīts, kā tas notika tajā laikā. Kovid laikā jau arī bija rindas,” saka Valmieras Viestura vidusskolas teātra klases audzēknis Niks Judenkovs.

Izrāde “Rinda” pirmizrādi piedzīvoja brīvā dabā – Valmieras vasaras teātra festivālā. Nu tā iekļauta Valmieras drāmats teātra repertuārā, šovakar piedzīvo pirmizrādi koncertzāles “Valmiera” telpās.


#SIF_NVZ2022