Valmieras teātrī pirmizrāde iestudējumam “SIA Ģimenes romāns”

Valmieras teātra Apaļajā zālē šovakar pirmizrādi aizvada iestudējums “SIA Ģimenes romāns” Toma Treiņa režijā. Tas ir stāsts par kādu savdabīgu uzņēmēju Japānā, kura mērķis ir palīdzēt cilvēkiem brīžos, kad viņi jūtas vientuļi. Tomēr jautājums – cik ilgi šādi iespējams cilvēkam palīdzēt?

Aigara Apiņa atveidotais Išī Juišī ir reāls uzņēmējs Japānā, kurš jau vairākus gadus klientiem piedāvā ģimenes nomas pakalpojumus. Viņš var kļūt par vīru, pazudušo tēvu, brāli, viesi ballītē, kļūt par jebko, kurš viņa klientam tajā brīdi palīdz mazināt vientulības sajūtu. Cilvēcisko saikņu trūkums un socializēšanās problēmas tik lielā sabiedrībā kā Japāna, mūsdienās ir liela problēma. “Kā mēs izrādē sakām, mākslīgas patiesības īstenas laimes vārdā. Īsteno laimi bieži ir grūti sasniegt godīgā ceļā, ātrāk gribas, tu dabū ātri, tiec pie īstenās laimes caur šo pakalpojumu,” saka režisors Toms Treinis.

Valmieras drāmas teātra aktrise Diāna Krista Stafecka: “Šī ir iespēja kaut kā atgriezties dzīvē, kaut kā iegūt cilvēku, kuram uzticas, kaut kā pārkāpt robežas, tas viņiem palīdz. Bet – kur ir robeža, kuru pārkāpjot tas jau ir par tālu, tas arī tas tas jautājums, kuru uzdodam izrādē.”

Izrāde veidota pēc 2019. gadā Kannu kinofestivālā demonstrētās filmas “Ģimenes romāns” motīviem. No tās aizgūti izrādes galvenie tēli un fakti stāsta izrādes dramaturģe Linda Rudene. 

No latviešu skatpunkta Japānas kultūra un iedzīvotāju mentalitāte var šķist kaut kas ļoti tāls. Taču arī mūsu sabiedrībā vientulība kļūst aizvien aktuālāka. Aktieris Aigars Apinis min, iespējams, tas tādēļ, ka baidāmies būt patiesi atklāti. “Baidās no atvērtības, no otra cilvēka, ka atvērsies vai pateiksi kaut ko. Ja noalgo, tad zini, ka tas tev nenodarīs pāri. Man šī tēma un arī es nekad ar Tomu kā režisoru nebiju strādājis. Japāna, viss – tāda sajūta, ka bija man tāds ļoti saistošs.”

Strādājot pie iestudējuma, komanda rūpīgi pētījusi un iedziļinājusies Japāns kultūrā un sabiedrības mentalitātē. Lielu atbalstu sniedzis viens no izrādes mūzikas autoriem, kurš dzīvo Japānā.


Foto: Valmieras teātris, fotogrāfs Matīss Markovskis