Valmierieši Itālijā prezentē satelītu

Skolēnu komanda no Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas (VPVĢ) šos Jāņu aizvadīja Itālijā, taču - ne lai svinētu svētkus. Piecu jauniešu komanda kopā ar mentoriem tur devās kosmosa nozares sacensību finālā prezentēt savu satelītu.

Komanda “RoboQuick” satelītu dzēriena bundžas izmērā veidoja aptuveni pusgadu, ieguva pirmo vietu Latvijā un līdz ar to arī iespēju piedalīties Eiropas kosmosa aģentūras sacensību finālā Itālijā kopā ar vēl 24 citu valstu komandām. “RoboQuick” komandas dalībnieks Rolands Brēža: “Tehniskie testi, pārbaudes, izpletņa tests, vēl arī tāda mazā prezentācija (..) Trešā diena – tā jau ir tad, kad mēs palaidām, tika ievietots šis “CanSat” raķetē, palaists aptuveni kilometra augstumā, nomests lejā, tad gājām meklēt.”

Sacensību piecas dienas Itālijā bijušas saspringtas – darbi mēdza ieilgt līdz pat naktij. Rolands Brēža: “Tad, kad tuvojās tās lielās prezentācijas un palaišanas, mums bija jāsāk kaut ko mazliet pielabot, pārbaudīt. Pašas prezentācijas rakstīt, analizēt rezultātus. Sanāca dažreiz tā, ka mēs, piemēram, no trešās uz ceturto dienu nakts laikā gulējām kopā kādas trīs, četras stundas. Itāliju mums sanāca nedaudz, bet tomēr izbaudīt. Tikām uz akvaparku netālu no turienes.”

VPVĢ programmēšanas un datorikas skolotāja Inta Grabe saka: “Tas ir viņu veikums, darbs. Man ir milzīgs prieks, ka tas ir izdevies. Labi, tur kāds sīkums, viens sensors datus neiedeva, tajā pašā laikā dabūja no cita sensora, jo viss ir balstīts uz to, ir jābūt dubultdroši.”

Pēc pašu izgatavotā izpletņa un satelīta palaišanas, komandai sekmīgi izdevies arī ievākt datus no sensoriem, kas mēra, piemēram, gaisa kvalitāti. Viens no lielākajiem pārbaudījumiem – gala prezentācija žūrijai. To pārstāvēja augsta ranga kosmosa industrijas eksperti. Lai arī “RoboQuick” neieguva godalgotu vietu, tomēr izpelnījās no žūrijas atzinīgus vārdus. Augstu novērtētas bijušas tehniskās, matemātikas, datu analīzes un komandas sadarbošanās spējas.  

Kosmosa izziņas centra izglītības programmas vadītājs Jānis Urtāns: “Parādās mūsu izglītības sistēmas zināmi trūkumi, jo visaugstāk tiek vērtēts zinātniskais radošums, un zinātnisko radošumu nevar mācīties tikai skolas solā. Tas, kas mums var palīdzēt ir sadarbība ar skolu un universitātēm, skolu un izziņas centriem.”

“Esam ļoti priecīgi par visu to pasākumu, par visu, kā sanāca, jo mūsu “CanSat”, mūsu ierīce, joprojām ir saglabājusies. Ir vesela, nekas nav salūzis, kas noteikti ir labi. Mēs esam viena no retajām komandām. Ja nemaldos, bija septiņas komandas, kurām viss noritēja gandrīz perfekti,” stāsta Rolands Brēža.

 


Foto: RoboQuick