Valmieriešiem iespēja izpaust savu radošumu uz grafiti sienas

Valmieras pilsētvidi drēgnajā rudens laikā iedzīvotāji un viesi var padarīt krāsaināku ar radošo izpausmi uz grafiti sienas. Vides objekts visiem interesentiem būs pieejams līdz gada beigām, bet lielas intereses gadījumā siena varētu palikt uz ilgāku laiku.

Kopdarba tapšanā ir apvienojušies vairāki mākslinieki un radījuši Valmieras identitātei atbilstošu objektu. Taču burti “VA” nenozīmē pilsētas nosaukumu, tie atvasināti no angļu vārdiem various artists jeb dažādi mākslinieki. Objekta mērķis ir kalpot kā legālai grafiti sienai.

Mākslai ir jābūt publiski pieejamai, iesaistot dažādas paaudzes cilvēkus, kuri papildina un pārveido mākslas objektu. Sabiedrībā domas par grafiti māksliniekiem dalās. Dažs tos dēvē pat vandālistiem, cits par radošā gara paudējiem.

Māksliniece Nameda Zemīte norāda, ka tas, vai šī ir māksla, vai tomēr vandālisms, ir atvērta diskusija. Ir divi grāvji, ja cilvēkam nav nodrošināta iespēja, tad varam runāt par vandālismu, tāpēc jānodrošina vietas, kur to var legāli darīt.

Sākumā mākslas objektu bija plānots izvietot skeitparka teritorijā, bet tā kā nākamgad plānots to pārveidot par sporta un aktīvās atpūtas parku, mākslas objekts savu mājvietu atrodis Vienības laukumā.

Valmieras galvenā arhitekte Zanda Lapsa stāsta, ka mākslinieki paši izvēlējās Valmieru, izvērtēja situācija un nāca ar priekšlikumu, plāns ir paskatīties, kā tas varētu darboties ilgtermiņā

Mākslas objekts izveidots sadarbībā ar publiskās mākslas programmu “Kopā”, kuras laikā mākslinieki realizēs dažādus vides objektus vairākās Latvijas pilsētās.

Mākslas programmas “Kopā” vadītāja Līga Lindenbauma skaidro, ka: “Grafiti siena ir daļa no lielākas programmas, Kultūras ministrijas atbalstīja māksliniekus pandēmijas laikā un izsludināja konkursu, izvēloties 10 darbus: 5 Rīgā un 5 ārpus galvaspilsētas".

Autoru iecere ir radīt vidi, kas aicina cilvēkus izpaust radošumu saprātīgās robežās. Vides objekta atklāšana notiks Latvijas dzimšanas dienā, 18.novembrī. Rudens nav atbilstošs gadalaiks mākslas objektu apzīmēšanai, bet laikapstākļi lielu postažu nenodarīs. Pozitīvu atsauksmju gadījumā taps paliekoša monumentāla grafiti siena.