Valstī īslaicīgi slēgti 18 VUGD posteņi

Ja Elejā vai apkārtnē šodien būtu izcēlies ugunsgrēks, glābēji būtu jāgaida no Jelgavas, Dobeles vai Bauskas. Šāda situācija neapmierina ne iedzīvotājus, ne pašvaldības, tāpēc šonedēļ atbildīgajām amatpersonām tikšot nosūtīta vēstule ar aicinājumu lēmumu par īslaicīgo posteņu slēgšanu nekavējoties pārskatīt. Darbinieku trūkuma un virsstundu apmaksai nepiešķirtā finansējuma dēļ visā Latvijā pašreiz īslaicīgi slēgti 18 glābšanas dienesta posteņi.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Elejas postenis jau gadu desmitiem ir ātrākais palīgs Elejas, Vilces, Sesavas un citiem apkaimes pagastiem, ja gadījusies ugunsnelaime. Kopš pagājušās nedēļas postenis strādās tikai apmēram divas nedēļas mēnesī. Arī šodien Elejas posteņa durvis ir slēgtas.

 Elejas postenis ir viens no tiem sešiem VUGD posteņiem Zemgalē, kura darbība īslaicīgi slēgta. “Ja mums Elejas apkārtnē šajā dienā autocisterna nevar izbraukt, tad tuvākie ir vai nu Jelgava, Dobele vai Bauska, atkarībā uz kuru pusi no Elejas ir tas notikums,” saka Dainis Bērziņš, VUGD pārstāvis.

Arī Jaunjelgavas, Neretas, Viesītes un Aknīstes posteņos darbs notiekot rotācijas kārtībā. Tas gan nenozīmē, ka glābēji nestrādā, vien šodien Elejas ugunsdzēsēji ar sarkano gaili cīnās Bauskas postenī, bet glābēji no Bauskas devušies strādāt uz Iecavu.Šāda dislokācijas maiņa esot ieviesta, jo Bauska no Elejas atrodas krietni tuvāk nekā Iecava.

Kā skaidro VUGD Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Dainis Bērziņš, šāda situācija izveidojusies, jo Zemgales VUGD posteņos kopā esot 46 vakances, kas ir astoņas reizes vairāk nekā pirms pieciem gadiem. “2017. gadā mūsu atalgojums bija pielīdzināts vidējam atalgojumam valstī. Šobrīd mūsu atalgojums no tā vidējā līmeņa ir nokrities par 30% Pirmais mazais solītis ir piešķirt finansējumu virsstundu apmaksai, bet saprotams, ka tas ir tikai īslaicīgs risinājums.”

Izveidojusies situācija neapmierina arī pašvaldības, tāpēc Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada Civilās aizsardzības komisijas sēdē tika pieņemts lēmums nosūtīt iebildumu vēstuli atbildigajām amatpersonām un jaunajai Saeimai. “Šis nav risinājums – slīdošais grafiks. Nu nevar degt pēc grafika. Pat ja pašvaldība gribētu izveidot kādu brīvprātīgās ugunsdzēsības vienību, tas ir laiks, nauda un enerģija, tāpat kā VUGD ir vajadzīgi cilvēki, tāpēc mēs redzam, ka šis nevar notikt vienā dienā, paziņojot televīzijā, tāpēc gribam vērsties pie Latvijas parlamenta ar lūgumu šo jautājumu pārskatīt,” saka Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

Pašreiz īslaicīgi slēgti visā Latvijā ir 18 VUGD posteņi. Nākamnedēļ par šo jautājumu diskutēšot arī Latvijas Pašvaldību savienībā, bet jau tagad esot vienošanās, jaunajai valdībai prasīt, lai finansējums glābējiem būtu viena no nākamā gada prioritātēm.


#SIF_NVZ2022