Valsts amatpersonas apmeklē Baltkrievijas svētku pasākumu

Otrdien, 5. jūlijā, Daugavpils viszināmākajā restorānā, viesnīcas “Latgola” 10. stāvā, slēgtā pasākumā tika svinēta Baltkrievijas neatkarības diena. Baltkrievijas vēstniecības rīkoto pasākumu apmeklēja arī Latvijas valsts amatpersonas, to vidū arī Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš. Valsts drošības dienests (VDD) un Ārlietu ministrija paudusi kritiku par šādu soli. 

Pasākums sākās vakarā, un restorānu apmeklēt varēja vien aicinātās personas, kuru vidū bija “Saskaņas” politiķis Andrejs Elksniņš un Daugavpils pirmais vicemērs Aleksejs Vasiļjevs no “Latvijas Krievu savienības”, kā arī uzņēmēji un citi viesi. Andrejs Elksniņš norāda: “Šobrīd Daugavpilī oficiāli darbojas Baltkrievijas diplomātiskā pārstāvniecība, un, neraugoties uz jebkādiem vai jebkura paziņojumiem, tā turpina šeit strādāt. Es ar lielu prieku apmeklēju daudzus pasākumus, organizācijas, notikumus, lai, pirmkārt, rūpētos par mūsu iedzīvotāju interesēm.”

Uz ReTV un portāla “Chayka” uzdoto jautājumu - vai Elksniņš neuzskata par nepareizu doties uz pasākumu, kuru rīko agresorvalsts un par ko Latvijas valdība un prezidents izteikušies nosodoši, - atbilde bija - neesmu dzirdējis, lasījis. 

Par Latvijas amatpersonu rīcību, apmeklējot agresorvalsts rīkotu pasākumu, ReTV Ziņu dienestam un portālam “Chayka” viedokli pauda gan VDD, gan arī Ārlietu ministrija. “VDD vērtējumā pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā Latvijas valsts un pašvaldību amatpersonu piedalīšanās agresorvalsts Krievijas vai tās tuvākās sabiedrotās Baltkrievijas rīkotos pasākumos nav atbilstoša Latvijas nacionālās drošības interesēm. Šāda rīcība ir pretrunā Latvijas valsts nosodošajai nostājai pret Krievijas īstenotajiem noziegumiem pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem, kā arī neveicina Latvijas sabiedrības vienotību šajos sarežģītajos apstākļos,” saka VDD.

Ārlietu ministrijas pārstāve Sovlita Martinsone: “Baltkrievijas ģenerālkonsulātam Daugavpilī nav aizliegts rīkot svinīgus pasākumus. Latvijas amatpersonām būtu rūpīgi jāizvērtē dalība šādos pasākumos, ņemot vērā Lukašenko neleģitīmās vēlēšanas, represijas pret pilsonisko sabiedrību, hibrīduzbrukumu Latvijas robežai, kā arī Krievijas īstenotajai agresijai Ukrainā”.

Tikmēr šodien rit jau 132 kara diena Ukrainā, kur Krievija, sadarbojoties ar Baltkrieviju, nogalina tūkstošiem iedzīvotāju, mērķtiecīgi iznīcina pilsētas. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko daudzkārt paudis par viņa valsts atbalstu Krievijas īstenotajam karam Ukrainā. Arī pavisam nesen - 3. jūlijā, kad svinēta šīs valsts neatkarības diena, - izskanēja atbalsts Krievijai. “Mēs bijām un būsim kopā ar brālīgo Krieviju. Mūsu dalība specoperācijā ir manis atbalstīta jau sen, tās pirmajā dienā kopš operācijas sākšanās,” teica Aleksandrs Lukašenko.

Tām Latvijas personām un uzņēmējiem, kuri ieradās Baltkrievijas rīkotajā pasākumā, šie fakti nešķita būtiski, lai ignorētu pasākumu. Jau pieminētais Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš no “Saskaņas” uzskata, ka šī pasākuma apmeklēšana ir rūpes par Daugavpils iedzīvotājiem.